Pülümür Ölümsüzleri

Dersim Pülümür Ölümsüzleri

3 Ekim 1990

1990 yılının sonlarına doğru Ortadoğu’da çelişkilerin keskinleşmesiyle T.C ordusu Irak sınırına yığınak yapmış, Adana’daki İncirlik üssünden kalkan uçaklar Irak’ı bombalamışlardı.

Bu gelişmeler üzerine TKP-ML, olası bir T.C.-Irak savaşında “haksız savaşı haklı iç savaşa çevirme” ilkesi doğrultusunda güçlerini daha yoğun olarak gerillada toplamaya başladı.

TKP-ML’nin Komsomol örgütü olan TMLGB’de örgütlü olan Medet Hoşafçı, Yılmaz Talayhan, Halil Erciyas ve Ayhan Altunbaş yoldaşlar gerillaya katılım çağrısına ilk yanıt verenlerdendi.

Diğer birliklerle buluşmak üzere Dersim Pülümür ilçesi kırsalında bulunan Partizanlar, konakladıkları çevrede bir hain tarafından ihbar edildiler.

Bulundukları birlikte yeterli silah olmaması nedeniyle silahsız olan gerillalar, çatışmaya giremeden 3 Ekim 1990’da katledildiler.

İhbarcı daha sonra TKP-ML tarafından ölümle cezalandırıldı.

Medet Hoşafçı

Yılmaz Talayhan

Ayhan Altunbaş

Halil Erciyas

 

******

Pülümür Ölümsüzleriyle ilgili basında çıkan haber, yorum ve makale:

Pülümür Çatışmasına dair bir haber, ikk-sayı-95_Ekim-Kasım-1990, sayfa 9
Pülümür Çatışmasına dair bir haber, ikk-sayı-95_Ekim-Kasım-1990, sayfa 9

“Partizan Günlüğü

Bir Gerilla Komutanı Ölen Yoldaşlarını Anlatıyor: Savaşmak Ama Yine Savaşmak”

[ 3 Ekim 1990’da Pülümür’de Ölümsüzleşen Medet HoşafçıYılmaz TalayhanHalil Erciyas ve Ayhan Altunbaş yoldaşlar hakkında bir makale]

Pülümür Ölümsüzleri hakkında, “Gerilla Bölgesi Dersim’den Notlar….
ÇOĞALIYORUZ ÖLDÜKÇE!” ikk-sayi-99_Mart-1991, sayfa 13

 

Pülümür Ölümsüzleri’ni ihbar eden ihbarcının cezalandırılması haberi; “İhbarcı Ali Dalkılıç Cezalandırıldı.ikk-sayı-103_ Temmuz-Aralık-1991, sayfa 16
Pülümür Ölümsüzleri’ni ihbar eden ihbarcının cezalandırılması haberi; “İhbarcı Ali Dalkılıç Cezalandırıldı.” ikk-sayı-103_ Temmuz-Aralık-1991, sayfa 17