Leyla Karakoç

Leyla Karakoç

Ölümsüzleştiği tarih: 27 Eylül 1998

Dersim’de dünyaya gelen Leyla Karakoç yoldaş evli ve iki çocuk annesiydi. Devrimcileri küçüklüğünden itibaren tanıyordu. Ne var ki ailesi onu evlendirdi. Ancak aktif devrimci mücadele yürütme isteğini korudu. O, prangasını kırmanın ilk darbesini feodal evliliğini sona erdirerek vurdu.

Sonra çok sevdiği iki çocuğundan ayrılma ve aktif devrimci mücadeleye katılma kararı aldı. Kolay değildi elbette böyle bir kararı vermek. Ancak o, “sadece kendi çocuklarımı düşünme bireyciliğine düşemem” diyerek 1996 yazında Karadeniz Bölgesi’ndeki gerilla faaliyetine katıldı.

Leyla Karakoç yoldaş, 27 Eylül 1998 tarihinde Tokat Almus’a bağlı Varzıl köyü yakınlarında, Tokat ile Sivas arasında yükselen Dumanlı dağında TKP-ML’ye bağlı Halk Ordusu TİKKO gerillaları ile faşist T.C. güçleri arasında çıkan çatışmada yoldaşları Bahattin Günel (Eyüp), Ümit Güner (Ümit) ve Zeynel Çalpar (Bakış) ile birlikte ölümsüzleşti.

Leyla Karakoç yoldaş, Dumanlı Direnişi‘nde ölümsüzleştiğinde TKP-ML’nin militanı, TİKKO’nun savaşçısıydı.

******

Esaret Zincirlerini Birer Birer Parçalayıp Tasasız ve Tereddütsüz kavgada Sebatla Yürüyen DAĞLARIN SEVDALISI LEYLA GÖÇER

[Leyla Göçer (Karakoç) yoldaşla ilgili bir anı-anlatı

İŞÇİ-KÖYLÜ KURTULUŞU Sayı:120, Kasım 1998 sayfa; 13-14-15]

Leyla Karakoç yoldaşın karakalem çizilmiş bir resmi
Dumanlı Ölümsüzleriyle ilgili asılan bir pankart: “DÖRTLER YAŞIYOR TİKKO SAVAŞIYOR TKP/ML TMLGB”