Hüseyin Ceylan

Hüseyin Ceylan

Ölümsüzleştiği Tarih: 10 Ağustos 1978

1950 doğumlu ve Dersim Pülümür’lü olan Hüseyin Ceylan yoldaş, 10 Ağustos 1978 yılında İstanbul Gültepe, Yahya Kemal Mahallesi’nde sivil faşistler tarafından katledildi.

Hüseyin Ceylan yoldaşın ölümsüzleştiği İstanbul Gültepe’de, TKP-ML üyesi İsmail Hanoğlu yoldaşta dört ay önce 20 Nisan 1978 tarihinde ölümsüzleşmişti.

Hüseyin Ceylan yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML Militanıydı.

Hüseyin Ceylan yoldaş (renklendirilmiş fotograf)

****

Hüseyin Ceylan yoldaşla ilgili, haber, makale, yorum:

******

Osman Naci Güven yoldaşla ilgili basında yer alan haber, yorum ve makale:

“Parti Şehitlerini Anma Haftasında,

DHD ve Sınıfsız Toplum Yaratma

 Mücadelemizde Şehit Düşen

Yoldaşlarımızı Anıyoruz!”

[Ocak 1984 Numarasız Özel İşçi-Köylü Kurtuluşu sayısı]

Osman Naci Güven, Özcan Eşigül, Halit Koca ve Hüseyin Ceylan yoldaşlar, ikk-NOS-Ocak-1984, sayfa 76

Hüseyin Ceylan yoldaşla ilgili bir afiş: ikk-NOS-Ocak-1984, sayfa 76

Hüseyin Ceylan yoldaşa dair burjuva basında yer alan haberler ve aktarılan bir bilgi.

Haber küpürlerinden hareketle; “Sabah iş için evden çıkan Hüseyin Ceylan yoldaşa pusu kuran faşistler, faşist Remzi Güneş’i kimin vurduğunu sormuş, sonra da yoldaşa 4 el ateş açmışlardır. Bu kurşunlardan birisi Hüseyin Ceylan yoldaşın boynundan girip kafasında kalmıştır. Hüseyin Ceylan yoldaş, Okmeydanı SSK’da ameliyata alınsa da saat 16 civarında ölümsüzleşmiştir.

Devlet destekli faşist güçler Hüseyin Ceylan yoldaşın cenazesine de ateş açmış, bu saldırıyı önlemek için hiçbir önlem almayan polis ise gidip halktan insanları gözaltına almıştır.”

Kaynaklar:

– “Ankara’daki 4 kahve tarandı, 4 kişi öldü 11 yaralı var | Ankara’daki saldırıda dört kişi öldü”. Cumhuriyet. 11 Ağustos 1978. Sayfalar: 1, 5.

 – “Kilis’te sağ eğilimli bir genç öldürüldü | Kilis’te bir genç daha öldürüldü, Ülkü Ocakları Başkanı tutuklandı”. Cumhuriyet. 12 Ağustos 1978. Sayfalar: 1, 5.

– “Komandolar cenaze alayına ateş açtı | Gültepe’de öldürülen işçinin cenaze töreninde ateş açan komandolar bir işçiyi yaraladılar”. Cumhuriyet. 13 Ağustos 1978. Sayfalar: 1, 5.