Ş. Nubar Ozanyan Tugayı: Şehitlerimizi anıyoruz! Yürüdükleri yol, yolumuzdur!

 Şehitlerimizi anıyoruz!

Yürüdükleri yol, yolumuzdur!

Kuzey ve Doğu Suriye’de topraklarımızı ve halkımızı savunmak, yanı sıra Ermeni kimliğimizi, kültürümüzü yaşatmak amacıyla kurulan bir Tugayız. Askeri ve devrimci bir kurum olarak şehitlerimizi anmak en önemli görevimizdir. Nubar Ozanyan Tugayı olarak, her sene Ocak ayının son haftasını Şehitler Haftası olarak ilan ediyoruz. Bu amaçla insanlığın kurtuluşu için, topraklarını emperyalist ve faşist saldırılara karşı savunmak için canını feda eden ve bu uğurda şehit düşen tüm devrimcileri, komünistleri, komutanları ve savaşçıları saygıyla anıyoruz. Onların yürüdükleri yol, bizim yolumuzdur.

Tüm insanlığın kurtuluşu için mücadele yürüten komünistler ve devrimciler emperyalizme, feodalizme ve kapitalist barbarlığa karşı mücadele yürütmektedirler. Onlar, dünyanın neresinde olursa olsun, tüm haksızlıklara karşı canlarını feda etmekten çekinmemişlerdir. Ocak ayı içerisinde şehit düşen Rosa Luxemburg, Karl Liebknecht ve Lenin yoldaşlar emperyalist kapitalist düzene karşı insanlığın yolunu aydınlatmışlardır. Ekim Devrimi’nin önderi Lenin, işçi ve emekçilerin kendi devletlerinin mümkün olduğunu ispatlamıştır. Bu anlamda büyük bir önderdir. Aynı zamanda Meral Yakar ve Ali Haydar Yıldız Proletarya Partisi’nin ilk şehitleridir ve bu ay içerisinde şehit düşmüşlerdir. Şehitler Haftası vesilesiyle onların yolunun takipçisi olduğumuzu söylüyor, tüm komünist önderleri saygı ile anıyoruz.

Ezilen ulusların özgürlüğü için savaşan devrimciler bizlere vatanımızın savunması anlamında büyük bir miras bırakmışlardır. Bu anlamda Libya halkı için büyük bir sembol olan Ömer Muhtar, Filistin halkının özgürlüğü için hayatı boyunca mücadele etmiş George Habash (El Hekim), Kürdistan’ın ulusal özgürlüğü için yaşamlarını feda eden Leyla Kasım, Sakine Cansız, Mazlum Doğan ve Haki Karer şahsında tüm devrimcileri anıyoruz. Ezilen ulusların emperyalizmin baskılarına ve faşizmin saldırılarına karşı verdikleri mücadele haklıdır ve meşrudur.

Rojava Devrimi, büyük savaşın ardından elde edildi. Bu devrim halkların ortak yaşaması için büyük bir fırsat yarattı. Kadınların özgürleşmesi için bir fırsat yarattı. Bunun amaçla Rojava’ya gelerek halkımızı koruyan, DAİŞ’e karşı savaşan değerli komutanımız Nubar Ozanyan’ı büyük bir saygı ve minnetle anıyoruz. Enternasyonalist bir ruhla bu topraklarda şehit düşen Lorenzo Orsetti yoldaşımız şahsında tüm enternasyonal savaşçılar yolumuza ışık olmaktadırlar.

Kuzey ve Doğu Suriye’nin özgürlüğü için, Rojava Devrimi için, canlarını feda eden 12 bine yakın savaşçının canı ve kanı pahasına DAİŞ yenilmiş ve Rojava Devrimi gerçekleşebilmiştir. DAİŞ gericiliği bir tehlike olarak hala devam etmektedir. Bu anlamda faşizme ve gericiliğe karşı savaşımız hala devam etmektedir. Bir sene önce Xiwêran saldırısında 121 arkadaşımız şehit düşmüştür. Tugay olarak, topraklarımızı savunurken Oskan Bagiryan yoldaşımızı şehit verdik. Yine Tugayımız kurulmadan önce bu toprakların savunulmasında şehit düşen Dıjwar yodaş şahsında Ermeni halkının şehit düşen evlatlarını saygı ile anıyoruz.

Şehitlerimize söz veriyoruz! Rojava Devrim kazanımlarını savunacağız. Halkımızı korumaya devam edeceğiz.

Ermeni halkı olarak, tarihte ağır koşullarda yaşadık. Büyük soykırımlara maruz kaldık. 107 yıl önce soykırıma maruz kalan halkımızı unutmadık. Ruhları şad olsun. O tarihten bu yana, büyük özverilerle mücadele yürüten büyük Ermeni komutanlarımızı, Andranik Ozanyan, Kevork Çavuş, Monte Melkonyan, Leonid Azgaldyan, Levon Ekmekçiyan’ları unutmayacağız. Yine tarihsel olarak Ermeni halkı ve tüm ezilenler için mücadele yürütmüş Ermeni devrimciler bizlere örnek olmaktadırlar. Zabel Yeseyan’ı, Anahit Aghabegyan’ı, Zaruhi Kavaljyan’ı, Şuşanik Kurginyan’ı, Hayrabet Honca’yı, Armenak Bakır’ı, Manuel Demir’i, Nubar Yalım’ı saygı ile anıyoruz. Müslüman Ermeniler üzerine yaptığı çalışma ile yolumuzu aydınlatan ve Türk faşizmi tarafından katledilen Hrant Dink’i asla unutmayacağız. Bugün de Ermeni halkı Türk ve Azerbaycan devletlerinin ortak saldırılarına karşı Artsakh’ta kendilerini korumaktadırlar ve şehitler vermektedirler. Anuş Apetyan bu faşist saldırılara karşı hunharca katledildi. Anuş Apetyan, Ermeni kadın savaşçılar tarafından örnek alınmaktadır.

Tugay olarak bizlerin oluşumunda Nubar Ozanyan komutanımızın devrimci yaşamı belirleyici olmuştur. Onun Kuzey ve Doğu Suriye’ye gelmesini sağlayan elbette onun devrimci ve komünist çizgisidir. Komutan Nubar’ı şekillendiren Proletarya Partisidir. Bu Parti’nin kurucusu ve önderi olan önder İbrahim Kaypakkaya’nın attığı adımlar sayesinde Türkiye’de devrim mücadelesi büyük bir atılım yaşamıştır. Önder Kaypakkaya ideolojisi, düşünceleri ve devrimci pratiği ile faşizme büyük bir yenilgi yaşatmıştır. Tugay olarak faşizme ve gericiliğe karşı mücadelemizde önder Kaypakkaya yoldaşı kendimize rehber ediniyoruz. Onun sayesinde düşmanı daha iyi tahlil edebiliyoruz. Mücadelemizde daha kararlıyız. Önder Kaypakkaya’nın katledilişinin 50.yılı vesilesiyle O’nu saygı ve minnetle anıyoruz. O bizim meşalemizdir.

Şehitlerimiz, yürüdüğümüz yolu aydınlatmaya devam ediyorlar.

Devrim şehitleri ölümsüzdür!

Onları asla unutmayacağız!

Ş. Nubar Ozanyan Tugayı

25.01.23

 

Englısh: https://www.tkpml.com/nubar-ozanyan-brigade-we-remember-our-mrtyrs-the-path-they-walked-is-our-path/?swcfpc=1