Şehit Nubar Ozanyan Taburu: Gonzalo’yu örnek alıyoruz!

Gonzalo’yu örnek alıyoruz!

Şehit Nubar Ozanyan Taburu, 11 Eylül’de ölümsüzleşen komünist önder Başkan Gonzalo’yu andı. Askeri tören ve saygı duruşuyla başlayan anmada Cemil Amed bir konuşma gerçekleştirdi. Amed konuşmasında Başkan Gonzalo’nun sadece Perulu bir devrimci olmadığı ve tüm dünyada işçilere, köylülere ve ezilen halklara rehber olacak bir pratiğin sahibi olduğunu belirtti.

Kürtçe ve Arapça yapılan konuşmada Amed “Bugün burada Başkan Gonzalo’yu anmak için toplandık. Başkan Gonzalo kimdir? O bir profesör, Peru Devrimi’nin öncüsü ve Peru Komünist Partisi’nin lideriydi. Ölümsüzleşmesine kadar, 86 sene boyunca vazgeçmeden mücadele etti. Amerika’nın büyük isteği ve desteğiyle faşist Peru devleti tarafından tutuklanıp 29 sene zindanda tecrit altında tutuldu. Amerika, onun sadece bir kere ‘pişmanım’ demesini istiyordu. Ama o, bir kez bile pişmanım demedi” dedi.

Amed konuşmasının devamında şunları söyledi; “Özgürlük için, devrim için, ezilen halklar için büyük bir yoldaştı. Onu örnek almamız gerekiyor. O sadece Peru halkının değil; Kürtlerin, Ermenilerin, Arapların, ezilen halkların önderiydi. … Biz devrimciler şehit düşebiliriz fakat özgürlük fikri, devrim fikri her zaman yaşar. Bizler Ermeni devrimciler olarak, nerede savaş varsa, nerede özgürlük fikri varsa bunu kendi davamız olarak görüyoruz. Nerede olursa olsun zulmü kabul etmiyoruz. Bizler gerçekler için yaşıyoruz. Gerçekler devrimcidir, gerçek özgürlüktür, gerçek yoldaşlıktır, gerçek halk savaşıdır. Biz de ölene kadar bu gerçeği yaşayacağız. Gerçeğe yürüyeceğiz, devrime yürüyeceğiz, özgürlüğe yürüyeceğiz. … Biz Şehit Nubar Ozanyan Taburu olarak Gonzalo’nun yürüdüğü gibi yürüyeceğiz bu yolu. O bizim de komutanımız, öğretmenimiz, değerli bir yoldaşımızdır. … Yaşamda en önemli şeyin özgürlük olduğunu bilerek, başka bir gerçek olmadığını bilerek yürürsek aç da kalsak, zindana da düşsek, işkence de görsek bunu gerçekleştirebiliriz. Devrimci halk savaşını büyütebiliriz. Bugün bir kez daha Başkan Gonzalo’yu anarken bu yolu yürüyeceğimizi ve anısı önünde saygıyla eğildiğimizi belirtiyoruz. Şehîd namirin, şehîd namirin, şehîd namirin!”

Anma konuşmanın ardından sonlandırıldı.