Şehit Nubar Ozanyan Taburu’ndan Gire Spi halkına ziyaret

Şehit Nubar Ozanyan Taburu’ndan Gire Spi halkına ziyaret

Türk Devletinin Rojava’ya dönük işgal planlarının yoğunlaşması ile birlikte özellikle Gire Spi, R.T.Erdoğan ve çetelerinin gündemi oldu. Son işgal söylemlerinden bu yana Gire Spi halkı Akçakale sınırında canlı kalkan eylemi başlatmıştı. Rojava genelinden siyasi partilerin, yerel aşiretlerin ve halkın desteğini alan canlı kalkan eyleminin 13. gününde Rojavalı Ermenilerin öz savunma gücü olan ve Rojava’nın savunulmasında görev üstlenen Şehit Nubar Ozanyan Ermeni Taburu da bir ziyaret gerçekleştirdi.

Ziyaret boyunca yapılan tartışma ve sohbetlerde faşist Türk devletinin işgal planlarının bugüne ait olmadığı, DAİŞ ile birlikte kaybolan arka bahçesini geri almak istediği, bununla birlikte esas olarak sınırın yanıbaşında şekillenen devrimin etkilerinden ciddi derecede korkmakta olduğu ve bunu boğmak istediği ifade edildi.

Konuşmalarda Afrin’in bu planın sadece bir parçası olduğunun altı çizilerek Başur Kürdistanı’na kadar devrimin filizlendiği ve TC’nin filizlenme ihtimali olan her yere saldırmak istediği ifade edildi.

Şehit Nubar Ozanyan Taburu komutanlarından Mardik Muratyan ise konuşmasında “Ne olursa olsun her koşulda bu işgal saldırılarına karşı koyacağız. Ermeni fedai geleneği üzerine kurulan taburumuz saldırı durumunda savaşı en önde karşılayacak ve savaşacaktır” dedi.

Tabur adına yapılan konuşmadan sonra eyleme katılanlar hep birlikte halaylar çekerek ziyaret sona erdi.