SÖNMEYEN MEŞALE İBRAHİM KAYPAKKAYA ÖLÜMSÜZDÜR!

SÖNMEYEN MEŞALE İBRAHİM KAYPAKKAYA ÖLÜMSÜZDÜR!

Düşünceyi pratikle doğrulayan, söylenmeyeni söyleyen, gerçeğin peşinden giden İbrahim Kaypakkaya ölümsüzdür. “Komünist önder İbrahim Kaypakkaya devrim kararlılığımızın ve faşizmi yıkmanın adıdır. 47 yıldır sönmeyen meşalemizdir” şiarı ile Rojava’da MKP ve TKP-ML tarafından bir askeri tören düzenlendi. Anmaya MLKP, DKP/BÖG, TKEP/L, DKP/Birlik, Şehid Nubar Ozanyan Ermeni Taburu savaşçıları ve Haseke Askeri Gücü de katıldı.

MKP ve TKP-ML tarafından Haseke şehrinde komünist önder İbrahim Kaypakkaya için gerçekleştirilen askeri tören, saygı duruşu ile başladı. MKP ve TKP-ML adına hazırlanan ortak konuşmanın Kürtçe yapılmasının ardından Türkiyeli devrimci örgütlerin açıklamaları okundu.

Birleşik Mücadelenin Sarsılmaz Ruhu, Yaşasın Devrimci Dayanışma!

Komünistlerin zindanlarda dahi faşizme ağır darbeler indirebileceğinin ispatı ve kuşaklar boyu sürecek devrim mücadelesinin, direnişin, başkaldırının simgesi olan İbrahim Kaypakkaya sadece ser veren sır vermeyen bir önder değil aynı zamanda Rojava’da direnen, savaşan ve TC faşizmine karşı topraklarını savunan Ortadoğu ve Rojava halklarında da yükselen mücadelenin simgesi olmuştur.

Rojava direnişinde, Serekaniye ve Til Temir cephe hattında devrimci dayanışma geleneği ile mücadeleyi yükselten Türkiyeli devrimciler aynı dayanışma ve birleşik mücadele ruhu ile anma etkinliğine katılarak mesajlarını sundular. TKEP/L, DKP/Birlik, DKP/BÖG ve Haseke Askeri Meclisi adına konuşmalar yaptı.

“Türkiye ve Kürdistan birleşik devrimi zafere sağlam adımlarla ilerliyor” sözleri ile başlayan ve “Ölümsüzlük yıldönümünde devrimci önder İbrahim Kaypakkaya’yı sevgi ve bağlılıkla anıyor, devrimci anısı önünde saygı ile eğiliyoruz” sözleri ile son bulan TKEP/L Rojava Örgütü’nün açıklaması okundu.

“71 Devrimciliğinin Ruhunu Bugüne Taşıyarak İbrahim Kaypakkaya’yı Anabiliriz” başlıklı bir mesaj sunan DKP/Birlik, İbrahim Kaypakkaya şahsında “Mayıs şehitlerini anıyor ve onların yolunda kararlılıkla yürüyeceğimizi bir kez daha belirtiyoruz” dedi. “Tüm örgütlü güçleri, faşist devlete karşı güçlü bir devrim cephesi, güçlü bir anti-faşist mücadele inşa etmeye, ’71 devrimciliğini bugüne taşımaya çağırıyoruz” sözleri ile son bulan bir açıklama yaptı.

“Yoldaşlar Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya yoldaşı ölümsüzlüğünün 47. yılında DKP/BÖG olarak anıyor, mücadele mirasını birleşik devrim mücadelemizde yürütmenin onurunu yaşıyoruz” sözleri ile başlayan ve “faşizmi İbrahim Kaypakkaya yoldaştan, birleşik devrim yoldaşlığımızdan aldığımız güçle yıkacağız” sözleri ile son bulan bir açıklama okundu.

Haseke Askeri Meclisi adına Arapça yapılan konuşmada da mayıs ayında güneşe uğurladığımız devrimci önderlerin isimlerini saydığı konuşmasında “tüm ölümsüzlerimizin mücadelesini büyütme sözü veriyoruz” denildi.