TKP-ML EB: Filipin Halkının Devrimci Kahramanı, YHO Komutanı Ka Menandro Villanueva’ya Kızıl Selamlar

Filipin Halkının Devrimci Kahramanı, YHO Komutanı Ka Menandro Villanueva’ya Kızıl Selamlar

Filipinler faşist rejimi, yozlaşmış ve kukla Duterte rejimi katliamlarına devam ediyor. Son olarak Filipin halkının devrimci kahramanı YHO Komutanı Ka Menandro Villanueva’nın (Ka Bok) Mabini kasabası Davao de Oro’da katledildiği öğrendik.

Ka Menandro ve Ka Sandra Reyes (Ka Kaye), 24-25 Aralık 2021’de Davao del Sur, Mabini’de aynı olayda düşman silahlı kuvvetleri tarafından canlı olarak yakalandı. Faşist Filipinler devleti 6 Ocak’ta Ka Menandro’nun 5 Ocak 2022’deki çatışmada öldürüldüğünü iddia etti. Belli ki öldürülmeden önce en az on gün işkence görmüş. Düşman, ailenin cesedini hemen talep etmesini engellediği gibi insan hakları savunucularının da cesedi görmesini engelledi.

Ka Jude ve Ka Gipo olarak da bilinen ve 70 yaşında olan Ka Menandro; 50 yıldır Filipinler halkına hizmet eden devrimci bir önderdi. Bütün hayatını proletaryanın ve ezilen ve sömürülen kitlelerin davasına adadı. Ka Menandro, diğer kadro ve komutanlarla birlikte Mindanao genelinde YHO ve Filipinler Komünist Partisi’ne önderlik etti. Ayrıca, YHO’nun Baş Komutanı ve FKP Merkez Komitesi’nin bir üyesi olarak önemli görevler üstlendi.

O şimdi Filipin halkının ölümsüzleşenlerinin panteonunda kızıl bir bayrak olarak yer alıyor. Faşistler onu katlederek ölümsüzleştirmeyi başardılar! Ancak kısa bir süre önce Ka Oris ve Ko Pika’nın katledilmesinde dediğimiz gibi “Devrimciler ölür, ancak devrimler durmaz, devam eder!

Yoldaşlar;

Partimiz TKP-ML, 1978 yılında gerçekleştirdiği Konferansında, Ocak ayının son haftasını “Parti ve Devrim Şehitleri Anma Haftası” olarak anma kararı almıştır. Bu hafta boyunca sadece ülkemiz açısından değil, enternasyonal proletaryanın mücadelesinde toprağa düşenleri de anmaktadır. Bu anlamda Ka Menandro ve Ka Sandra Reyes şahsında Filipinler’de şehit düşen yoldaşlarımıza anıyor ve mücadelelerine selam yolluyoruz.

FKP ve YHO’ya bir kez daha mücadelelerinde başarılar diliyoruz. Filipinler halkı ve gençliği halk savaşında düşenlerin yerini alacaktır. Faşist Duterte rejiminin unuttuğu şey; “kan devrimi boğmaz, besler”dir.

Ka Menandro‘nun yaşam boyu devrimci hizmeti ve kahramanlığı, tüm kızıl savaşçılara ve Filipin halkına, halk savaşını daha da ileriye taşımaları için sonsuza kadar ilham verecektir.

Yaşasın Ka Menandro Villanueva ve Ka Sandra Reyes!

Yaşasın Marksizm-Leninizm-Maoizm!

Yaşasın Proletarya Enternasyonalizmi!

Devrim ve Komünizm Şehitleri Ölümsüzdür!

 

TÜRKİYE KOMÜNİST PARTİSİ-MARKSİST-LENİNİST ENTERNASYONAL BÜRO

Ocak 2022

Englısh: https://www.tkpml.com/tkp-ml-ib-our-red-salutes-to-npa-commander-ka-menandro-villnueva-a-revolutionary-hero-of-the-peoples-of-philippines/?swcfpc=1