TKP-ML EB: Başkan Gonzalo’nun Hayatını Savunalım!

Başkan Gonzalo’nun Hayatını Savunalım!

Başkan Gonzalo’ya ve Tüm Siyasi Tutsaklara Özgürlük!

Devrimci ve ilerici basın ve örgütler tarafından öncelikle Latin Amerika’da yayınlanan bilgiler, 20 Temmuz 2021’de Peru Komünist Partisi’nin (PCP) lideri “Başkan Gonzalo” yoldaş Abimael Guzman Reynoso’nun Callao Deniz Üssü Maksimum Güvenlikli Hapishanesi yakınlarındaki bir hastaneye nakledildiğini gösteriyor. Gerici basın, yoldaşın ileri derecede cilt kanseri olduğunu iddia ediyor. Ancak avukatları, 29 yıl hapis ve tecrit edildikten sonra şu anda 89 yaşında olan yoldaşın Sedef hastalığı olduğunu ve hastalığın ileri yaş ve mevsim nedeniyle ağırlaştığı iddia ediyor. Dünya çapında ilerici ve devrimci bireyler ve örgütler, yoldaş Gonzalo’nun sağlığı ve refahı hakkında giderek daha fazla seslerini yükseltiyor ve siyasi bir tutuklu ve savaş esiri olarak haklarına saygı duyulmasını ve özgürlüğünü talep ediyor.

Yoldaş Gonzalo’ya yapılan işkence ve kötü muameleyi kınamak ve derhal özgürlüğünü talep etmek için dayanışmaya katılıyor ve şu anda Peru’daki hapishanelerde tutuklu bulunanlar da dahil olmak üzere tüm ilerici ve devrimci tutsakların serbest bırakılmasını istiyoruz.

Dr. Abimael Guzman, nihai bir işkence biçimi olarak yeraltındaki mezar benzeri bir hapishanede 29 yıl tecrit edildi, ancak sıkılmış direniş yumruğunu hiç indirmedi, emperyalizme karşı mücadelesini sürdürdü ve gericileri her fırsatta ifşa etmeye devam ediyor. Kendi yasalarını bile inkar eden gerici yargı sistemini, işkencecileri ve gardiyanları ve siyasi tutsaklara muameleye ilişkin uluslararası sözleşmeleri hiçe sayarak proletarya ve temsilcilerine karşı sınıfsal nefretlerini gösteriyor.

1990-2000 yılları arasında Perulu kasap devlet başkanı Alberto Fujimori’nin yolsuzluk, zimmete para geçirme, soykırım ve Peru halkına karşı işlediği diğer suçlardan dolayı yargılanıp 25 yıl hapis cezasına çarptırılmasına bile tanık olduk.

Yoldaş Gonzalo PCP’yi yönetti ve 1980’de Peru’da gerici komprador devletine karşı halk savaşı ve kurtuluş mücadelesini başlattı. Devrim ilerledi ve o kadar başarılı oldu ki, 1992’de Peru’nun başkenti Lima’nın merkezine ulaşmıştı. Onun liderliği, milyonlarca işçiyi ve mazlumu hayatlarını kendi ellerine almaları için seferber etti ve emperyalist kapitalist sistemin temsilcisi olarak eski devlete meydan okumaya ve parçalamaya cesaret etti.

12 Eylül 1992’de yakalanmasından sonra, Fujimori rejimi ve onun uşağı CIA yönetimindeki Montesinos; proleter hareketi ve Peru’daki Halk Savaşı liderlerini bastırmaya ve aşağılamaya hazırlanırken, Yoldaş Gonzalo’ya özel olarak tasarlanmış çizgili bir yelek giydirildi ve esaretinin dramını abartmak için tasarlanmış bir kafese kapatıldı. Dünya medyasının gözü önünde ünlü 24 Eylül konuşmasını yaptı ve yurt içinde yoldaşlarını ve uluslararası proleter güçleri kurtuluşa kadar mücadele ve direniş yolunda devam etmeye çağırdı.

İlham verici konuşma hala tüm dünyada yankılanıyor ve kulaklarımızda çınlamaya devam ediyor. Hemen tüm dillere çevrildi ve dünya çapında dağıtıldı.

Esir düştüğünde Gonzalo’nun kendisini tutsak edenlere kafasını gösterdiği ve “İstediğinizi yapabilirsiniz, hatta beni öldürebilirsiniz. Ama aklımdakileri öldüremezsin” dediği biliniyor.

12 Eylül 1992’de tutuklanmasından bu yana yoldaş Gonzalo’nun devrimci düşünceleri ve görüşleri, Peru’nun çok ötesindeki devrimci hareket içinde çok fazla tartışma ve söylem kaynağı olmaya ve ilham vermeye devam etti. Yoldaş Gonzalo, emperyalizme ve gericilere karşı parmaklıkların arkasından mücadeleyi ilerleten direnişin örnek bir sembolüdür.

Tüm ilerici, demokratik, devrimci ve komünistleri, yoldaş Gonzalo’nun hayatını ve sağlığını savunma çağrısıyla dayanışma içinde seslerini yükseltmeye ve Dr. Abimael Guzman ve Peru’daki diğer tüm siyasi mahkumların özgürlük çağrısını yükseltmeye çağırıyoruz.

 

Başkan Gonzalo’nun Hayatını Savunalım!

Başkan Gonzalo’ya ve Tüm Siyasi Tutsaklara Özgürlük!

Kahrolsun Peru Devleti ve ABD Emperyalizmi!

Yaşasın Uluslararası Dayanışma!

Yaşasın Marksizm Leninizm Maoizm!

 

Türkiye Komünist Partisi – Marksist Leninist (TKP-ML)

Enternasyonal Büro

Ağustos 2021

Englısh: https://www.tkpml.com/tkp-ml-international-bureau-lets-defend-president-gonzalos-life/