TKP/ML Hapishane Kadın Komitesi Açıklaması: “Zehra, Kürt halkına nefestir, sudur, düşmana sınırsız öfkedir!”

Zehra, Kürt halkına nefestir, sudur, düşmana sınırsız öfkedir!

Dilinin, kültürünün, kimliğinin inkar ve imhasına karşı ve faşizmin postalları altında çiğnenen topraklarının özgürlüğü için, yüzyıldır TC faşizminin her türlü baskı, zulüm ve katliamlarına direnerek çelikleşen bir halkın, Kürt halkının evladı olarak dünyaya gelen Zehra Epli de tıpkı kendinden öncekiler gibi halkına konan yasaklara, yaşanan katliam ve acılara karşı ateşin ve barutun içerisinde en önde koşanlardan oldu.

Bir yıldır tutsak olan YPS savaşçısı Epli, Abdullah Öcalan üzerindeki tecriti ve halkına baskı, zulüm, katliam ve tutuklamalarla dayatılan teslimiyeti, siyasi ve fiziki soykırımı protesto etmek için yaşamına son verdi.

Zehra Heval, 7 Kasım 2016’da bulunduğu Gebze Hapishanesi’nde boynuna geçirdiği ilmekle, boğulmak istenen halkına nefes; Sur’da, Cizre’de bodrum katlarında faşist TC tarafından diri diri gömülen yoldaşlarına ses, nefes olurken; bedenini verdiği ateşle de alevler içinde yakılan, kor olan halkına su taşırken, düşmana ise sınırsız bir öfkeyle meydan okuyarak ölümsüzleşti.

Zehra Heval, karanlığa karşı aydınlığın, geleceksizliğe karşı onurlu bir geleceğin, kimliksizliğe karşı Kürt ulusal kimliğinin, zulme-baskıya karşı başkaldırı, isyan ve direnişin bir neferi oldu bu kavgada… Bizler bir halkın Zehra Heval gibi evlatları, direngen kadınları oldukça yenilmeyeceğini, Kürt halkının da binlerce Zehra’sı olduğunu biliyoruz. Bunu Kobanê savunmasında, bedenine mayın sarıp tankların altına yatan özgürlük savaşçılarında da, Arin Mirkanlarda da görmüştük… Zehra Heval’in eylemi ve çığlığı tarihe düşülen bir nottur. Hepimize cesur ve özgürlük tutkusuyla dolu bir yüreğin sınırsızlığını bırakmıştır.

Kendisini saygıyla anıyor, ailesine, yoldaşlarına, Kürt halkımıza başsağlığı diliyoruz. Zehra Heval’i kavgamızda yaşatacağımıza söz veriyoruz.

Acıların gözbebekleri üzerine

Andımız var

Dindireceğiz özgürlüğe olan hasreti

Zulmün olduğu her noktaya

Tırnaklarımızla taşıyacağız zaferi

 

TKP/ML Hapishane Kadın Komitesi

22 Kasım 2016