TKP-ML KKB Rojava Komitesi: “Şan Olsun 1. Kongremize!”

Şan Olsun 1. Kongremize!

TKP-ML KKB Rojava Komitesi olarak kuruluş kongremizi büyük bir coşkuyla selamlıyoruz! Partimizin 1. Kongresinde, birliğimizin örgütlenmesinin karar altına alınmasının ardından alanımızda komünist kadın ve LGBTİ+lar olarak adımlarımızı daha örgütlü hale getirmek için hızlıca biraraya gelmiş ve daha örgütlü, daha kararlı ve daha cüretli yürümeye başlamıştık. Serêkaniyê ve Girê Spî’nin faşist TC ve ona bağlı çetelerce işgal edildiği bir süreçte ilk adımlarını atan komitemiz, başta Enternasyonal Özgürlük Taburu’nda omuz omuza mücadele ettiğimiz Ceren Güneş ve Aynur Ada yoldaşların ve ismini tek tek sayamayacağımız YPJ’li kadın savaşçıların ölümsüzleştiği, tutsak düştüğü, fedakarlığı kahramanlaşmaya dönüştürdüğü bir süreçte savaşarak öğrenme, intikam ve zafer andı olarak hem merkezi politikalarımızın örgütlenmesinde hem de Rojava Devrimi’ne katılmada birçok başarılı pratik gerçekleştirdi.

Bu süreç bizler açısından hem eksik hem de başarılarla dolu bir süreç oldu. Rojavalı kadın ve LGBTİ+ kitlelerle çalışırken partimizin merkezi politikası olan Ortadoğululaşma ve askerileşme politikalarına en uygun cevabı nasıl verebileceğimiz, en yaratıcı nasıl uygulayabileceğimiz konusunda kafa karışıklıklarımız oldu. Devrimci savaşın şekillenişinde ataerki ve heteroseksizmin etkilerini tartışmada ve açığa çıkarmada zorluklar yaşadığımız dönemler oldu. LGBTİ+ politikalarımızı hem oportünizme düşmeden hem de ataerkinin en belirgin özelliklerinden olan üstenciliği ve özgüvensizliği yıkarak alanda uygulamaya başlamak yalnızca bizler açısından değil çevremizdeki herkes ve her kurum açısından ders niteliğinde oldu. Bütün bunlarla başa çıkarken elbette en başta kadın önderlerimiz Clara, Rosa, Alexandra, Nadejda, Inessa ve Jiang’ın açtığı güzergahı takip ederek Türkiye’de, Kürdistan’da ve bütün Ortadoğu’da önce ataerkil zincirleri parçalayarak savaşçılaşan ve ardından önderleşip komutanlaşan kadın ölümsüzlerimizin anılarına sarıldık. Diğer devrimci kadın örgütleriyle tecrübelerimizi paylaşarak gücümüzü artırdık. Birleşik kadın mücadelemizin öncüleri ve komutanları olan Sefagüllerin, Saraların, Saryaların, Cerenlerin, Aynurların, Serpillerin, Mercanların, Lalelerin ve Sibellerin mücadelelerinden öğrendiklerimizi kadın ve LGBTİ+ kitlelerin özgürlük mücadelesiyle birleştirdik.

Ancak bu süreçte bir kez daha gördük ki; birliğimiz tam anlamıyla kurumsallaşmadan, bütün tecrübemiz proletaryanın süzgecinden geçmeden bu değerler hak ettiği büyük zaferle taçlanmayacak. Maria’dan Meral’e; Barbara’dan Ayfer’e, Sırma’ya, Huriye’ye; Sefagül’den Yıldız’a, Nurşen’e, Nilüfer’e; Leyla’dan Nergiz’e, Dilek’e, Fehiman’a Özlem’e; Çiğdem’den Suzan’a, Güzel’e, Naciye’ye, Züleyha’ya, Esrin’e, Gamze’ye, Hatayi’ye… yıldızlaşan tüm komünist kadınların elleriyle inşa edilen birliğimiz, kuruluş kongresini gerçekleştirerek bu zaferin garantisi olma sözünü vermiş oldu. İşte bu sözün bizlere yüklediği yeni görevler şimdi önümüzde duruyor.

Ataerki ve heteroseksizmin hem içerde hem dışarda özgürlük patikalarına kurduğu pusulardan en az kayıpla çıkmak ve bu düşman ideolojilere en ağır kayıpları verdirerek zafere ulaşmak zorundayız. Bütün inanç ve milliyetlerden kadın ve LGBTİ+ kitlelerin proletarya saflarında örgütlenmesi ve özgürlük mücadelesinin inişli-çıkışlı yollarından geçerek yeni bir hayatı kurmak için kongremizin çağrısına TKP-ML KKB Rojava Komitesi olarak cevap veriyoruz: Savaşı zafere taşımak için ölümsüzleşmesinin 50. yılında önder yoldaşımız İbrahim Kaypakkaya’dan aldığımız cüretle başta kadınlar ve LGBTİ+lar olmak üzere her milliyet ve inançtan ezilen halkımıza, Partimiz TKP-ML’ye ve kendimize güveniyoruz!

Yaşasın Partimiz TKP-ML, Yaşasın Komünist Kadınlar Birliği!

Kongremiz Örgütlenme, Önderleşme ve Savaşı Yükseltme Çağrısıdır!

 

TKP-ML KKB Rojava Komitesi

Mayıs 2023