TKP-ML Orta Doğu Parti Komitesi: Savaşın Yeni Bir Yılına Girerken, Halka Umut Faşizme Korku Salmaya Devam Ediyoruz!

Savaşın Yeni Bir Yılına Girerken, Halka Umut Faşizme Korku Salmaya Devam Ediyoruz!

Dünya ezilen halkları yeni bir yılı, mücadele ve direniş içinde karşılıyor. Dünyanın her yerinde hüküm süren emperyalist barbarlığa karşı birçok yerde direnişler sergileniyor, hakların elde edilmesi ve yaşam alanlarının korunması için mücadele günden güne daha fazla yükseliyor. Doğanın katledilmesine sessiz kalmayan milyonlarca insanın mücadelesi emperyalist tekellerin tekerine daha şimdiden çomak sokmuştur.

İçinde bulunduğumuz Ortadoğu coğrafyasında da durum bundan farksızdır. 2019 yılı, bölgenin gerici ve faşist devletlerinin işgallerine ve baskılarına maruz kalan halkların direnişlerine tanıklık etmiştir. Ezilen halklar Irak, İran ve Lübnan’da hükümetlerin uyguladıkları baskı politikalarına karşı çıkarak günlerce meydanları bırakmamıştır. Ortadoğu’nun en baskıcı devletlerinden birisi olan faşist TC devleti, Rojava işgali ile bölgede ezilen halkların baş düşmanı olduğunu bir kez daha göstermiştir. Erdoğan/Bahçeli şürekâsı önderliğinde 9 Ekim’den bu yana Rojava’ya saldıran TC devleti Serekaniye’de yoğun bir direnişle karşılaşmıştır. Suriye Demokratik Güçleri (QSD) başta olmak üzere TKP-ML TİKKO’nun da içinde yer aldığı Enternasyonalist Özgürlük Taburu (EÖT) savaşçılarının işgal karşıtı savaşımı devam etmektedir.

İşgale karşı savaş, faşist AKP/MHP iktidarını sarsacaktır. Türkiye’de tüm ezilen kesimleri bastırdıklarını zannedenler Rojava’da direnişi kıramamakta, her geçen zaman faşist devlet iktidarının daha fazla sarsılmasını beraberinde getirmektedir. Rojava direnişimiz faşizmin baskısı altındaki işçi sınıfına, ezilen kadın ve LGBTİ+’lara, halk gençliğine, doğa savaşçılarına ve tüm ezilenlere büyük umut vermektedir. Devrim umudunu köreltmek isteyen TC devletinin tüm girişimleri 2019 yılında sonuçsuz kalmış, 2020 yılında da sonuçsuz kalacaktır.

2019 yılı partimizin birinci kongresini gerçekleştirdiği, Ortadoğululaşma perspektifi ile Halk Savaşı stratejisini büyütme iddiasını Rojava’daki direniş mevzilerine taşıdığı bir yıl olmuştur. 2020 yılında egemenlerin korkularını daha fazla arttıracak, halkımıza umut olma iddiamızı daha fazla yükselteceğiz. Emperyalizmin dünya çapındaki dizginsiz saldırılarına karşı dünya ezilen halklarını gelecekteki kavgaya hazırlamak, dünyanın kentlerinde ki işçi sınıfına önderlik edebilmek, doğa katliamlarına daha güçlü karşı koyabilmek için emperyalizme karşı mücadeleyi yükseltmekten başka çare yoktur. Bu anlamda Rojava direnişini sahiplenmek, içinde yer almak, enternasyonalist ruhla savunmak tüm komünistlerin, devrimcilerin, yurtseverlerin ve ilericilerin andaki görevidir. Bu anlamda 2020 yılı için çağrımız, faşist işgale karşı Rojava direnişinde yer almak, Kürt ulusunun meşru demokratik taleplerini ve kadın devrimini sahiplenmektir. Rojava halkının geleceği ne ABD ne de Rus emperyalizmine terk edilemez. Rojava halkının geleceğini halkın direnişi belirleyecektir.

Çeşitli milliyetlerden Türkiye halkı başta olmak üzere dünya ezilen halkları ve işçi sınıfının yeni yılını kutluyor, 2020 yılının kavgamızın daha fazla yükselteceğimiz bir yıl olacağına olan inancımızın tam olduğunu ilan ediyoruz.

Yaşasın Rojava Direnişimiz!

Biji Berxwedana Rojava!

Şehit Namirin!

Faşizme Karşı Omuz Omuza!

Yaşasın Proletarya Enternasyonalizmi!

Yaşasın Halk Savaşı!

TKP-ML Orta Doğu Parti Komitesi

29.12.2019

Englısh: https://www.tkpml.com/tkp-ml-middle-east-committee-we-continue-to-release-hope-to-the-people-and-fear-to-fascism-as-we-enter-a-new-year-of-war/

Kurdısh: https://www.tkpml.com/komiteya-partiya-rojhilata-navin-ya-tkp-ml-di-salek-sere-nu-ku-em-dikevine-ji-gel-re-hevi-ji-fasizme-re-tirs-buna-me-berdewam-dike/