TKP-ML Ortadoğu Parti Komitesi: “Mexmûr Kampı Halkının Direnişini Sahiplenelim!”

Mexmur Kampı

“Mexmûr Kampı Halkının Direnişini Sahiplenelim!”

Halkımıza!

Irak devleti Mexmûr Kampı’nın etrafına gözetleme kulesi yapmak, askeri kalekol dikmek ve kampın etrafını tel örgülerle çevirmek için yeni bir saldırı başlattı. Irak ordusu, özel birlikler, zırhlı araçlar ve polis eşliğinde beş koldan Mexmûr Kampı’na saldırı girişiminde bulundu. Bu saldırılarda iki genç, Irak ordusu askerlerinin açtığı ateş sonucu yaralandı.

Son dört senedir TC-KDP işbirliğinde Mexmûr Kampı’na yönelik ağır bir tecrit ve ambargo uygulanıyordu. Irak ordusunun gerçekleştirmiş olduğu saldırının da Türk devletinden bağımsız düşünülemeyeceği açıktır. Yıllardır Türk devleti hava saldırıları ile besleyip büyüttüğü DAİŞ çeteleri eliyle ve KDP’nin Kürt halkı karşısındaki ihanetçi teslimiyetçi çizgisiyle saldırılara maruz kalıyordu. Türk devleti tarafından köyleri yakılarak, yaşadıkları topraklardan zorla göçertilen Kürt halkı yine kendi vatanlarında mülteci olarak yaşamaya zorlanmışlardır. Şimdi de Irak-Türk devleti işbirliğinde yeni bir saldırı ile Mexmûr Kampı’nda yaşayan halka teslimiyet ve boyun eğme dayatılıyor.

Mexmûr Kampı’nda yaşayan Kürtler, Botan’ın direniş çizgisini bugün yaşadıkları mekanlara taşıyabilmiş bir halktır. Son otuz yıldır tüm saldırılar karşısında Mexmûr halkı, direnmiş ve bulundukları yeri özgür alanlara çevirmişlerdir. Kendi öz savunmalarını kurmuş, komünal bir yaşam inşa ederek çölün ortasında Ortadoğu halklarına alternatif bir dünyanın da olabileceğinin kapılarını aralamıştır. Şimdi de Mexmûr halkı, Irak-TC işbirliğinde geliştirilen saldırılara karşı bulundukları alanı savunmaya çalışıyorlar.

Bu saldırı yalnızca Mexmûr halkına yönelik değildir. Bütün bir Kürt halkına ve Kürt halkı nezdinde bütün Ortadoğu halklarına yöneliktir. Faşist Türk devleti, Kürt ve Ortadoğu halklarına yönelik savaşı en kirli yönleri ile sürdürmeye çalışıyor. Suları keserek, KDP eliyle Semelka sınır kapısını kapatarak bölge halklarını susuzlukla, açlıkla terbiye etmeye çalışmaktadır. İnsanların en temel ihtiyaçlarına saldırarak ne kadar zalimleşebileceğinin örneğini ortaya koymaktadırlar. Irak hükümeti ve KDP, Mexmûr Kampı’na saldırarak, Semelka sınır kapısını kapatarak AKP-MHP faşist iktidarına seçim hediyesi sunmak istiyorlar. Rojava ve Başûr halkı, bu saldırılara boyun eğmeyecektir.

Ortadoğu, Türkiye ve Avrupa’da yaşayan halkımız Kürt halkına, Ortadoğu halklarına yönelik gerçekleşen saldırılara karşı sessiz kalmamalıdır. Mexmûr halkının direnişinin saflarında yerini alma zamanıdır.

TKP-ML Ortadoğu Parti Komitesi

Mayıs 2023