TKP-ML TİKKO Rojava Komutanlığı: Lorenzo Orsetti Ölümsüzdür!

Lorenzo Orsetti

 Lorenzo Orsetti Ölümsüzdür!

2019 yılında Der-Zor’u özgürleştirme operasyonları sırasında Bağoz’da şehit düşen yoldaşımız Tekoşer Piling’i anıyoruz.

Lorenzo Orsetti’nin ya da ona yakın olanların deyimiyle “Orso”nun kaybı, Halk Ordusu’ndaki pek çok yoldaşın yanısıra onu tanıyacak kadar şanslı olan pek çok Kürt, Arap ve Avrupalı için de büyük bir acıya neden oldu. Her ne kadar savaşta kahramanca şehit düşmüş ve birliği kuşatıldığında sonuna kadar savaşmaya karar vermiş olsa da onun yaşam tarzı bizi en çok etkileyen şey olarak kalacaktır. Etrafındaki insanlara gösterdiği sempati ve sevgi kalıcı bir etki bıraktı. Tekoşer yoldaşla tanışan herkes onu hatırlardı.

Yoldaş hakkında olumsuz yönlerinden bahsetmeden konuşmak zordur çünkü bunlar aynı zamanda onu kendisi yapan şeylerdir. Ruh halindeki değişimleri, kadınların rolü hakkındaki erkek egemen bakış açısı, disiplin sorunları vb. Ancak tüm bu kusurlara rağmen diğer erkek ve kadın savaşçılar veya komutanları onu bu kadar çok sevdiyse, bunun nedeni Tekoşer yoldaşın yoldaşlık çerçevesinin dışına asla çıkmamasıdır. Bundan kaynaklı çelişkilerimizi sık sık çözmeyi başarırdık. Tekoşer yoldaş, hepimizin öğrenmesi gereken iki devrimci özellik olan samimi ve sevgi dolu bir yoldaştı.

Bu yıl, faşist Türk devletinin sorumsuzluğu nedeniyle 50.000’den fazla insanın ölümüne neden olan bir deprem ve sonuçları hala belirsiz olan seçimlerle süreç tartışılıyorken, Türk devletinin Rojava’ya yönelik tehditleri de devam ediyor. Bizler, Lorenzo Orsetti’nin Halk Ordusu’ndaki yoldaşları olarak Afrin’deki direniş sırasında yanımızda olduğunu ve çekilme emri gelene kadar devrimi nasıl kararlılıkla savunduğunu hatırlıyoruz. Faşist işgalciye karşı mazlum halkları savunma kararlılığınızı bugün de örnek alıyoruz ve gelecekte de örnek almaya devam edeceğiz. Bu kararlılık, Halk Ordusu’nun tüm şehitleri gibi bize asla vazgeçmeme, her zaman daha fazlasını isteme ve ister çetelerin gerici paralı grupları ister doğrudan faşist TC devleti olsun, gerici ve faşist güçlere karşı her zamankinden daha kararlı bir şekilde mücadele etme gücü veriyor.

İnancı, “Orso”ya devrimin toprakları olan Rojava’ya gelmesi için güç verdi ve bu topraklarda devrimin zaferinin kapılarını açacak bir enternasyonalizmin tohumlarını bırakarak ayrıldı aramızdan. Dört yıl sonra onun hayatını verdiği mücadeleden asla vazgeçmeyeceğimize söz veriyoruz. Tıpkı İtalyan partizanların zamanında faşizme karşı yaptıkları gibi, faşistlerin saldırılarını püskürtmeye devam edeceğiz ve halkları zalimlerinden kurtarana kadar asla vazgeçmeyeceğiz.

Partizan Tekoşer Piling Ölümsüzdür!

TKP-ML TİKKO Rojava Komutanlığı

18.3.2023