Tuncay Çarıkçıoğlu

Tuncay Çarıkçıoğlu

Ölümsüzleştiği tarih: 2 Kasım 1992

1962’de Kastamonu’da dünyaya gelen Tuncay Çarıkçıoğlu 1982 yılında İstanbul’da Mühendislik Fakültesinde okurken TKP-ML’nin faaliyetine aktif olarak katıldı. Gelişmeye açık yönleri ile hızla kendini yenileyerek bir TKP-ML savaşçısı oldu.

1985 yılında İstanbul’da düşmanın TKP-ML’ye yönelik bir operasyonunda gözaltına alındı. İşkencehanelerde polise kök söktürdü. Mahkemede de aynı tavrını devam ettirdi. İki yıllık tutsaklıktan sonra dışarı çıktığında partinin faaliyetlerine gençlik kesiminde devam etti.

İsmail Oral’la birlikte TMLGB’yi fiilen ilk kuran önderler arasındadır.

1987’de TKP-ML Üyesi oldu. 1989’da gerilla faaliyetine katılmadan önce Kayseri, Sivas ve Çukurova’da faaliyet yürüttü.

1990 bahar aylarında KBK üyeliğine atanan  Tuncay Çarıkçıoğlu, ardından geçici MK üyeliğine getirildi. 1992 yılından sonra BABK sekreteri olarak görev yapmaya başladı. GBMK’nın 1. Olağanüstü Toplantısı’nda TKP-ML Askeri Komisyon üyeliğine getirilmiş ve Karadeniz İç Anadolu gerilla faaliyetlerine atanmıştı.

Bu görevine henüz yeni başladığı dönemlerde 2-3 Kasım 1992’de Tokat’ın Almus ilçesi Arısu köyü Eskici mezrasında düşmanla saatler süren çatışma sonucunda ölümsüzleşti.

Parti adı Çetin olan Tuncay Çarıkçıoğlu yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML Askeri Komisyon üyesiydi.

*****

Tuncay Çarıkçıoğlu yoldaşla ilgili basında çıkan haber, makale yorum:

“DEVRİM KAVGASININ GÖBEĞİNDE MERKEZ KOMİTEMİZ ÜYESİ TUNCAY ÇARIKÇIOĞLU’NU ŞEHİT VERDİK!”

[Tuncay Çarıkçıoğlu yoldaşın ölümsüzleşmesiyle ilgili, 8 Kasım 1992 tarihli ve TKP/ML-GBMK imzalı bir açıklama, İŞÇİ-KÖYLÜ KURTULUŞU, Sayı: 82, Kasım-Aralık 1992, sayfa 1, 29-30]

Tuncay Çarıkçıoğlu yoldaşın kaleme aldığı makalenin bir bölümü;İŞÇİ-KÖYLÜ KURTULUŞU, Sayı: 82, Kasım-Aralık 1992, sayfa 30,]