HBDH: Ulaş Bayraktaroğlu Ölümsüzdür!

Ulaş Bayraktaroğlu Ölümsüzdür!

 

Ulaş Bayraktaroğlu (Mehmet Kurnaz) yoldaş 9 Mayıs 2017’de Rakka’da IŞİD çetelerine karşı savaşta ölümsüzleşmişti. Geride bıraktığımız iki yılın ardından o ve uğruna mücadele ettiği değerler bizlere yol göstermeye devam etmektedir. Ulaş Bayraktaroğlu HBDH çalışmalarındaki ismiyle Mehmet yoldaş mücadelemize yol göstermeye devam etmektedir.

Mehmet yoldaş yaşamıyla ve mücadele pratiğiyle örnek bir devrimcidir. HBDH’ın kuruluş çalışmalarında yer almış ve kuruluş çalışmalarının başarıya ulaşması için bütün enerjisiyle çalışmıştır. Kendisi HBDH’ın kuruluş amacı olan birleşik devrim mücadelesinin savunucu ve yürütücü olmuştur.

Mehmet yoldaş gençlik yıllarında başladığı devrimci mücadele hayatı içerisinde her aşamada bedel ödemekten çekinmeyen ve mücadeleyi daha ileriye taşıma çabası içerisinde olmuştur.

Kendisi 2000’li yılların başından itibaren F Tipi cezaevi protestolarından anti faşist mücadele pratiklerine kadar mücadelenin birçok eyleminde en önde yer almıştır.

YÖK protestoları içerisinde Ankara 6 Kasım eylemlerinde Kızılay meydanda devrimci gençlik mücadelesinin en önünde yer alan bir önderdir.

Sonrasında 2004 NATO protestolarında İstanbul’da Deniz’lerin, Mahir’lerin ve İbrahim’lerin takipçi olarak İstanbul sokaklarını emperyalistlere ve işbirlikçileri dar eden bir mücadele pratiğinin en önünde yer almıştır.

2007 yılından itibaren Taksim 1 Mayıs alanın özgürleşmesi için yürütülen eylemlerin en önünde yer alan bir önder olmuştur. AKP iktidarının bütün yasaklarına rağmen Taksim Meydanının özgürleşme eylemlerinin en önünde görev almıştır. Yine ülkemiz ve dünya halklarının ezeli düşmanı IMF’ye karşı yükselen protesto eylemlerinin İstanbul sokaklarında örgütleyici olmuştur.

2013 yılında AKP iktidarını sarsan Gezi direnişinin ilk gününden itibaren direnişin büyütülmesi için bütün enerjisini harcayan Mehmet yoldaş olmuştur. Gezi direnişi sırasında Gezi parkında ve Taksim alanında bulunan herkes onu hatırlamaktadır. İlk barikatın kurulmasından Gezi Parkının ve Taksim meydanın bir direniş alanına dönüşmesine kadar mücadelenin bütün aşamalarında onun emeği büyüktür.

Devrimci mücadele içerisinde kararlı duruşu ve önder niteliği nedeniyle faşist devlet birçok defa Mehmet yoldaşı tutuklamış ve gözaltına almıştır. 2014 yılına gelindiğinde yürüttüğü kararlı mücadelenin yeni bir aşaması olarak yüzünü özgürlük dağlarına dönen Mehmet yoldaş içinde bulunduğu örgütlenme açısından gerçekleşen Atılım sürecinin tartışmasız örgütleyicisi ve yürütücüsü olmuştur. Birleşik Özgürlük Güçleri (BÖG) ve sonrasında DKP (Devrimci Komünarlar Partisi) kurucu önderi olarak tarihe geçmiştir. Kendisi özgürlük dağlarında birçok devrimcinin kadrolaşması ve içinde bulunduğu atılım sürecinin hayata geçmesi konusunda büyük emekler vermiştir.

Kendisi Rojava’da IŞİD çetelerine karşı mücadele de birçok savaş pratiği içerisinde cephede en önde mücadeleye önderlik etmiştir. Minbiç hamlesi başta olmak üzere birçok savaşa bizzat katılarak IŞİD çetelerine karşı mücadelede önderlik etmiştir.

Mehmet yoldaş Rojava’da mücadele içerisinde yer alırken aynı zamanda Türkiye’de özgürlük güçlerinin örgütlenmesi ve mücadele içerisinde AKP faşizmine karşı militan bir örgütlenmeyi yürütmesi konusunda sevk ve idare edici olmuştur.

Mehmet yoldaş mücadelemizde yaşamaya devam etmektedir. Onun mücadelesi Halkların Birleşik Devrim mücadelesinde yaşamaya devam edecektir. Onun anısı önünde bir kez daha saygıyla eğiliyoruz. Ona sözümüz Türkiye devrimi mücadelesini yükseltmek ve faşist rejimi yenilgiye uğratmaktır.

Ulaş Bayraktaroğlu Ölümsüzdür!

Devrim Şehitleri Ölümsüzdür!

Yaşasın Birleşik Devrim Mücadelemiz!

HBDH Yürütme Komitesi

8 Mayıs 2019