Yunanistan Eylem Birliği Platformu Türkiye/Kürdistan: Antifaşist Mücadeleyi Yükseltelim, Saldırıları Durduralım!

Antifaşist Mücadeleyi Yükseltelim, Saldırıları Durduralım!

Kapitalizmin krizi karşısında burjuva iktidarlar sermayeyi kurtarmaya çalışıp emekçileri sefalete mahkum ederken bir yandan da göçmen karşıtı politikalar ve söylemlerle ırkçılığı körüklüyor. Faşist ırkçı çetelerin, neo-nazi grupların örgütlenmesine olanak sağlıyor, zemin hazırlıyor.

19 Şubat Çarşamba akşamı Almanya’nın Hanau kentinde mülteci gençlerin bulunduğu 2 nargile barına karşı yapılan, 9 mülteci gencin ölümü ve 5 gencin ağır yaralanmasıyla sonuçlanan ırkçı faşist katliamdan Almanya’da “mülteci akımını” bahane ederek ırkçılığı körükleyen burjuva siyaseti sorumludur.

AGİF üyesi Mehmet Ünüvar yoldaşın oğlunun da yaşamını yitirdiği katliam saldırıları ilk olmadığı gibi son da olmayacaktır.  Bu saldırılar ancak güçlü bir birleşik antifaşist mücadele ile püskürtülebilir.

Akdeniz, Ege denizi ve Meriç nehri adeta bir mezarlık haline gelmişken, insanlar çıktıkları uzun yürüyüşlerde uzuvlarını ve yaşamlarını yitirirken, aynı şekilde Yunan devletinin ve Yeni Demokrasi hükümetinin; ülkelerinden, yaşam alanlarından savaşlar, yıkımlar ve yoksulluk nedeniyle ayrılmak zorunda kalan göçmenleri adeta soluksuz bırakan politikaları ve söylemleri, paramiliter çeteler yoluyla sınırdan geri itmeye kadar varan fiilleri, ırkçı faşist çeteleri yeni saldırılar için yüreklendiriyor. Almanya’daki katliamı yapan faşist saldırganın bıraktığı mesajda sınırdışı edilmeyen tüm yapancıların yok edilmesi gerektiğini söyleyebilmesi de bu politikaların sonucudur.

Biz Yunanistan Eylem Birliği Platformu’nu oluşturan kurumlar olarak Tüm Avrupa’da ve Yunanistan’da ırkçı faşist saldırıların ancak güçlü bir antifaşist ittifakla püskürtülebileceğine ve göçmen karşıtı politikaların birleşik mücadele ile bertaraf edilebileceğine inanıyoruz.

Tüm antifaşist kurum ve kişileri saldırılara karşı duyarlı olmaya ve refleks göstermeye davet ediyoruz.

 

Faşist saldırıları püskürteceğiz!

Faşist saldırılara karşı birleşik mücadele kazanacak!

Yunanistan Eylem Birliği Platformu Türkiye/Kürdistan

20.02.2020

Englısh: https://www.tkpml.com/action-union-platform-of-greece-turkey-kurdistan-lets-raise-the-anti-fascist-struggle-and-stop-the-fascist-attacks/

Greek: https://www.tkpml.com/πλατφόρμα-δράσης-τουρκία-κουρδιστάν/