Zeki Peker

Zeki Peker

Ölümsüzleştiği tarih: 21 Ocak 1993

Zeki Peker yoldaş, 12 Aralık 1972 yılında Erzurum’un Hınıs ilçesine bağlı Kozlu (Alınteri) köyünde dünyaya geldi. Yaşadıkları ekonomik sıkıntıdan kaynaklı 1976’nın Eylül ayında ailesiyle birlikte İstanbul’a göç etmek zorunda kalır.

Göç ettikten bir yıl sonra devrimcilerin öncülüğünde kurulan 1 Mayıs Mahallesi’ne taşınırlar. 1 Mayıs Mahallesindeki gecekondu yıkımı ve devlet terörüyle karşı karşıya kalırlar.

Zeki Peker yoldaş çocukluk yıllarında hem okula gider hem de ayakkabı boyacılığı yapar. 1988 yılında lise son sınıfta devrimcilerle tanışır. Liseyi bitirip bir şirkette çalışmaya başladığında örgütlü ilişkisini daha da kökleştirir. Bundan sonraki yaşamında Partisi, yoldaşları ve uğruna mücadele verdiği halkı vardır.

14 Ekim 1992’de Proletarya Partisi’nin IV. Konferans kararları ve yönelimine uygun olarak gerilla olmaya karar verir.

1993 yılının ocak ayının sonlarında TKP-ML TİKKO II. Mıntıka Birliği’nin üslenme alanının deşifre olması ve düşmanın hava taarruzuna maruz kalmaları üzerine yer değiştirmek zorunda kalan 50 kişilik gerilla birliği Yel Dağı’nda bir destan yarattı.

Gerilla Birliği’nin önünde iki seçenek vardı: Ya düşmanın üslendiği ovaya inerek imha olmak ya da Munzur’u aşmak. Gerilla Birliği Munzur dağını aşmaya karar verir.

Gerilla birliği zorlu kış şartlarında hareket etmesi nedeniyle kayıplar vermeye başlar.

İlk olarak 21 Ocak’ta Zeki Peker yürüyemeyeceğini söyleyerek “yoldaşlar beni bırakın, benim kavgam buraya kadar, benden yoldaşlara ve kavgamıza selam söyleyin” dedi. Ve ölümsüzleşti.

Ve yürüyüş devam etti.

22 Ocak’ta Erkan Fener ve Ali Demirdağ yoldaşlar ölümsüzleşti. Gerilla birliğinin yürüyüşünü tamamladıktan sonra 4 Şubat’ta Ali Ekber Batasul, 7 Şubat’ta Barbara Anna Kirstler,  ve 10 Şubat’ta Ali İhsan Yalçın köye ulaştıktan sonraki günlerde zatürreden kaynaklı ölümsüzleşirler.

Parti adı Hamza olan Zeki Peker yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML ileri militanıydı TİKKO Savaşçısıydı.