Sultan Karadaş

Ölümsüzleştiği tarih: 8 Haziran 2020

Partimizin taraftarı olan Sultan Karadaş, 1953 yılında Kars’ın Arpaçay ilçesinde Geçitköyü’nde Kürt-Sünni bir alenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Bölgedeki yoğun asimilasyonun etkisiyle evde ve köyde Kürtçenin konuşulmadığı bir ortamda büyüdü. İlkokulu köyünde okudu. Cılavuz Öğretmen kulunu kazanmasına rağmen ekonomik zorluklardan dolayı okula gidemedi. 73-74 yılında çalışmak için İstanbul’a gelir. Devrimci hareketin güçlü rüzgarlar estirdiği bölgede Sultan Karadaş’ta bundan etkilendi. Genç yaşlarda devrimci fikirlere ilgi duydu. İstanbul’da o dönemde partizanların içinde aktif faaliyet yürüttüğü Türkiye Birlik Partisi’nin Şirinevler ve Sefaköy’deki bürolarına gidip gelmeye başlar. Burada Efendi Diril ile tanışır. Kaypakkaya düşünceleriyle ilk teması da bu şekilde olur. Mücadeleye bundan sonra yaşamını yitirdiği son ana kadar Kaypakkaya fikirleriyle devam edecektir. Efendi Diril’le birlikte semt-işçi çalışmaları yürütür. Kendisi de şantiyelerde çalışan bir işçidir. Kazlıçeşme’de Sefaköy’de işçi çalışmalarının içinde olur.

12 Eylül cuntası döneminde gözaltına alınır ve 2 ay gözaltında kaldıktan sonra serbest bırakılır. Cunta sonrasında çalışmak için Libya’ya gider. Burada ücretlerin verilmemesi ve kötü çalışma koşullarına karşı işçilerin örgütlediği ve yoğun bir katılımın olduğu grevin öne çıkan isimlerinden biri de Sultan Karadaş’tır. Bu sayede Libya’daki yoldaşlarıyla yeniden bağ kurar. Sağlık sorunlarından dolayı bir süre sonra ülkeye geri döner.

Cunta öncesinde İstanbul’da edindiği devrimci fikirleri kendi köyüne ve çevre köylere yaymak için yoğun bir çaba sarf eder. Burada geçirdiği vakitleri yoğun bir pratik süreçle geçirir. Yazılamalar yapar, 18 Mayıs anmaları örgütler, Newroz’un kutlanmasına öncülük eder. 90’lardan itibaren Esenyurt’a taşınır. Gecelerde, mitinglerde, pikniklerde aktif çalışanlardandır. Bu dönemlerde yoldaşlarının talebiyle yerel seçimlerde genel meclis üyeliğine adaylığını koyar. Diğer yandan mahallede yurtsever hareketin çalışmalarına güç katan, katkı sunan, emek verendir. Devrimci-demokratik zeminde inşa edilen çalışmalarının içinde aktif olarak yer alır.

Esenyurt’ta devrimci, ilerici ve yurtsever güçlerin çalışmalarında aranan dayanışmasıyla öne çıkan isimlerdendir. Demokrasi, özgürlük ve adalet için mücadele eden her kesimle sıcak bir ilişkisi ve sahiplenişi vardır. Dar grupçuluktan uzak sade ve derin bir insan ve devrimcilik yaklaşımı vardır. Piknik, gece ve etkinliklerin ajitatörü, coşkuyla şiir okuyanı, moral verenidir. Ezberi çok kuvvetlidir. Özellikle de şehit düşen yoldaşlarıyla ilgili yazılan şiirleri ezberden okur. Bu yaşadığı bölgenin genel kültürünün yansımasıdır aynı zamanda. Arpaçay’da şiir ve deyişleriyle ünlü Aşık Şenli’nin şiirlerini de ezbere bilir. Cenazesine Esenyurt’ta devrimci, ilerici ve yurtsever güçlerin yoğun katılımı ve sahiplenmesi de onun olgunluğu ve birleştirici yanının bir özeti olur.