Mehmet Düzen

Ölümsüzleştiği tarih: 5 Şubat 1981

5 Şubat 1961 tarihinde Tunceli Ovacık’a bağlı Çöğurluk (Bozukuşağı) köyünde dünyaya geldi. Yoksulluğun zorlu yaşam koşullarının altında büyüyen Mehmet Düzen, daha gençlik yıllarında çevresindeki devrimcilerin etkisiyle politikleşti. İbrahim Kaypakkaya’nın ideolojik siyasi hattını benimsedi.

12 Eylül AFC’sinin işbaşına gelmesinden kısa bir süre sonra T.C.’nin faşist kolluk kuvvetleri tarafından aranır duruma düştü. Profesyonel gerilla yaşamına çekilen Mehmet Düzen, son dönemde Mazgirt yöresindeki gerilla grubunda yer alıyordu. Grubun Mazgirt’in Örs köyünde bulunduğu bir sırada yapılan ihbar sonucu köy Peri Jandarma Karakolu askerleri tarafından basılır. Gerilla birliği köyden çekilir.

Ancak köyden çıktıktan ve uzaklaştıktan birkaç saat sonra bu kez Muhundu Karakolu jandarma ekipleriyle karşılaşırlar. Havanın sisli olmasından dolayı jandarmayı ancak çok yaklaştığında görebilirler. Çatışarak geri çekilen gerilla birliği bu kez yine Peri Karakolu askerleriyle karşılaşır. Bir anda ve yakın mesafeden iki ateş arasında kalan gerilla birliği çetin bir çatışmaya girerken Mehmet Düzen 5 Şubat 1981’de aldığı kurşun yaralarıyla ölümsüzler kervanına katılır.