Pir Hasan Kulaç

Pir Hasan Kulaç

Ölümsüzleştiği tarih: 5 Eylül 1981

TC devleti 1981’in Eylül ayında Dersim’e yönelik bir kez daha askeri operasyon başlattı. Aralarında özel eğitilmiş askeri güçleri Bolu ve Kayseri Hava İndirme Tugayları da dahil olmak üzere 20.000’i aşkın askeri gücünü bölgeye yığdı. Dersim’i dört bir yandan kuşattı. “Anarşist arıyoruz” diye her tarafa azgınca saldırarak bölgede baskı ve işkencelerini artırdı.

5 Eylül 1981 tarihinde, Ovacık Mercanlar Mevkiinde kendi köylerine yakın bir ormanda bulunan Pir Hasan Kulaç ve yanındaki yoldaşlarının kaldıkları yer, T.C. askerleri tarafından çembere alındı. Yüzlerce askerle birlikte helikopterlerin de kullanıldığı çatışma sonucunda  Pir Hasan Kulaç yoldaş ölümsüzleşirken, diğer gerillalar ise tutsak düştü.

Dersim’in Ovacık kazası Yazıören köyünde doğan Pir Hasan Kulaç yoldaş, ailesinin ekonomik durumundan dolayı okuluna devam edememiş, İstanbul’a göç ederek burada işçilik yapmaya başlamıştı. İşçilik yaptığı sıralarda TKP-ML’nin düşünceleriyle tanıştı ve örgütlendi. Kısa bir süre sonra gerilla alanında görevlendirildi.

Pir Hasan Kulaç yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML üyesi TİKKO savaşçısıydı.

*****

Pir Hasan Kulaç yoldaşla ilgili basında çıkan haber, yorum ve makale:

Pir Hasan Kulaç yoldaş hakkında kısa bir bilgi; ikk-sayı-43-Eylül 1982_Sayfa 16 (Ayrıca, Behzat Firik, Mahmut Şefik Karaağaç hakkında kısa bilgiler.)
Pir Hasan Kulaç yoldaş; Isci-Koylu-Kurtulusu- Sayı 43.-Sayfa 11

 

Pir Hasan Kulaç yoldaşla ilgili TKP/ML BK’sının yayınladığı bir bildiride verilen bilgiler; ikk-sayı-47-ocak 1983, Sayfa 10

******

“Parti Şehitlerini Anma Haftasında,

DHD ve Sınıfsız Toplum Yaratma

 Mücadelemizde Şehit Düşen

Yoldaşlarımızı Anıyoruz!”

[Ocak 1984 Numarasız Özel İşçi-Köylü Kurtuluşu sayısı]

Pir Hasan Kulaç yoldaş hakkında kısa bir makale; ikk-NOS-Ocak-1984, sayfa 63

*******