Ali İhsan Yalçın

Ölümsüzleştiği tarih: 10 Şubat 1993

1967 İzmir-Bergama doğumlu olan Ali İhsan Yalçın yoldaş, orta halli bir ailenin çocuğuydu. 19 Mayıs Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü’nde okurken öğrenci gençliğin akademik demokratik mücadelesinde aktif olarak yer aldı. Burada öğrenci derneğinin bir süre başkanlığını yaptı.

1990 yazında Halk Ordusu’na katılan Ali İhsan Yalçın yoldaş, aldığı işi sonuna kadar devam ettiren zeki ve yaratıcı bir kişiliğe sahipti.

1993 yılının ocak ayının sonlarında TKP-ML TİKKO II. Mıntıka Birliği’nin üslenme alanının deşifre olması ve düşmanın hava taarruzuna maruz kalmaları üzerine yer değiştirmek zorunda kalan 50 kişilik gerilla birliği Yel Dağı’nda bir destan yarattı.

TİKKO’nun 2. Mıntıka Birliği’nin çekildiği Pülümür yakınlarındaki Geçici Kış Kampı düşman tarafından açığa çıkartılmış 21 Ocak 1993’te kuşatma altına alınmıştır. Gerilla birlikleri kampın kuşatma altına alındığını öğrenince, kamp etrafındaki tüm dağ tepelerine öncü birliklerini yerleştirir. Düşman Erzurum’dan kaldırdığı 3 bombardıman uçağı, 3 kobra helikopteriyle yoğun bombardımana başlar. Ne var ki düşman, gerilla birliklerine yaklaşamadığı gibi, kayıp da verdiremez. Bir taraftan yoğun kış koşulları, bir taraftan da düşman saldırıları gerilla birliklerine bölgeyi terk etmeyi dayatır.

Gerilla Birliği’nin önünde iki seçenek vardı: Ya düşmanın üslendiği ovaya inerek imha olmak ya da Munzur’u aşmak. Gerilla Birliği Munzur dağını aşmaya karar verir.

Gerilla birliği zorlu kış şartlarında hareket etmesi nedeniyle kayıplar vermeye başlar.

İlk olarak 21 Ocak’ta Zeki Peker yürüyemeyeceğini söyleyerek “yoldaşlar beni bırakın, benim kavgam buraya kadar, benden yoldaşlara ve kavgamıza selam söyleyin” dedi. Ve ölümsüzleşti.

Ve yürüyüş devam etti.

22 Ocak’ta Erkan Fener ve Ali Demirdağ yoldaşlar ölümsüzleşti. Gerilla birliğinin yürüyüşünü tamamladıktan sonra 4 Şubat’ta Ali Ekber Batasul, 7 Şubat’ta Barbara Anna Kirstler,  ve 10 Şubat’ta Ali İhsan Yalçın köye ulaştıktan sonraki günlerde zatürreden kaynaklı ölümsüzleşirler.

Parti adı Bahtiyar olan Ali İhsan Yalçın yoldaş ölümsüzleştiğinde Parti Üyesi ve alt bölge komutanıydı.