Cuma Polat

Cuma Polat

Ölümsüzleştiği tarih: 22 Ekim 1979

Cuma Polat yoldaş, 1960 Siverek doğumludur. Genç yaşta devrimci düşüncelerle ve partimizin görüşleriyle tanışır. Urfa bölgesinde partimizin saflarında örgütlenir.

TKP-ML’nin kurulmasıyla birlikte faaliyete başladığı alanlardan biri olan Siverek bölgesindeki çalışmaları, düşmanı olduğu kadar, halk düşmanlarını, sosyal faşistleri de rahatsız ediyordu.

Halk Düşmanı DDKD’li (Devrimci Doğu Kültür Derneği) sosyal faşistlerin, “Toprak ağalarını, soygunu, sömürüyü protesto” mitingini engelleme çabalarına rağmen mitingin başarıyla geçmesi DDKD’lileri çileden çıkarır. Ve TKP-ML militanlarına yaptıkları saldırılar, 20 Kasım 1978’de TKP-ML militanı Ramazan Can’ın katledilmesiyle doruğa ulaşır.

Siverek Lisesi’nde DDKD’lilerle görüş ayrılıkları nedeniyle bir tartışma çıkar. Bu tartışmada Mehmet Beyhan’ın DDKD’lilerce dövülmesi üzerine DDKD’lilerle girişilen çatışmada Ramazan Can, Üzeyir Al isimli DDKD’li sosyal faşist tarafından öldürülür.

Bu çatışmada Cuma Polat yoldaşla birlikte daha sonradan ölümsüzleşen TKP-ML militanı Medet Özbadem’da yer alır. Toprak ağalarının istekleri doğrultusunda alçakça katliamlar yapan bu sosyal faşistler bununla da yetinmezler. Cuma Polat yoldaşı, 22 Ekim 1979’da Urfa Siverek’te pusuya düşürerek katlederler.

Cuma Polat yoldaş, ölümsüzleştiğinde TKP-ML aday üyesi idi.

******

Cuma Polat yoldaş,la ilgili basında çıkan haber, yorum ve makale:

“Parti Şehitlerini Anma Haftasında,

DHD ve Sınıfsız Toplum Yaratma

 Mücadelemizde Şehit Düşen

Yoldaşlarımızı Anıyoruz!”

[Ocak 1984 Numarasız Özel İşçi-Köylü Kurtuluşu sayısı]

Aziz Gözetmen, Cuma Polat ve Ramazan Can yoldaşlar, ikk-NOS-Ocak-1984, sayfa 56