Hasan Yaşar

Hasan Yaşar

Ölümsüzleştiği tarih: 24 Ekim 1979

Hasan Yaşar yoldaş Dersim-Mazgirt’in  İbi  Mahmut  köyünde  doğdu.  Lise öğreniminden sonra ailesinin ekonomik yükünü paylaşabilmek için 1978’de İzmit’e çalışmaya gitti. Burada TKP-ML militanlarıyla tanıştı. Girdiği siyasi tartışmalar sayesinde İbrahim Kaypakkaya’nın ideolojik siyasi hattını benimsedi. Ve TKP-ML saflarında örgütlü mücadeleye başladı.

Hızlı bir gelişim gösteren Hasan Yaşar, İzmit-Gebze arasındaki otobanda otoban yapım şantiyesi olan Bahattin Gören firmasında puantör olarak işe başladı. 700 işçinin çalıştığı bu şantiyede sürdürdüğü faaliyet sonucu üç bölümlük şantiyenin çalıştığı bölümde işçi temsilcisi seçildi.

İş yerinde, sürdürdüğü faaliyetin yanında Kocaeli bölgesindeki yarı legal ajitasyon propaganda faaliyetlerinin de içinde yer alıyordu. Devrimci faaliyeti başta işyerindeki patronlar olmak üzere devletin tepkisini çekti. Bunun üzerine onu katletmenin planını yaptılar.

Hasan Yaşar yoldaş muhasebeden maaşını almaya gittikten bir saat sonra “Hasan tren kazasında ölmüştür” haberi geldi. Tüm işçiler hemen iş durdurdu. Saatlerce E5 karayolunu trafiğe kapattılar. Her tarafta protesto sloganları yankılanıyordu. Hasan Yaşar yoldaş, muhasebe odasında başına vurulan darbelerle katledilip, 20 metre uzaklıktaki tren yoluna atılmıştı.

Hasan Yaşar’ın katledilmesi İzmit’i siyasal eylemlerle çalkaladı. İki gün sonra cenazesi hastaneden alınırken E5 karayolu trafiğe kapatılarak yürüyüşe geçildi. 30’u aşkın TKP-ML taraftarı işçi gözaltına alındı. Cenazesi memleketi olan Dersim’e götürüldü. Hasan Yaşar’ın toprağa verilişinin üçüncü günü, onun katledildiği şantiye binası yoldaşları tarafından kurşunlandı. Şantiyenin muhasebecisi ise kayıplara karıştı.

Hasan Yaşar ölümsüzleştiğinde TKP-ML Militanıydı.

*****

Hasan Yaşar yoldaşla ilgili haber, yorum ve makale:

Hasan Yaşar yoldaşla ilgili ailesi adına yapılan bir paylaşım (24 Ekim 2021)
Hasan Yaşar yoldaşla ilgili ailesi adına yapılan bir paylaşım (24 Ekim 2023)