Aziz Gözetmen

Aziz Gözetmen yoldaş

Aziz Gözetmen

Ölümsüzleştiği tarih: 4 Kasım 1979

TKP-ML’nin kurulmasıyla birlikte faaliyete başladığı alanlardan biri olan Siverek bölgesindeki çalışmaları, düşmanı olduğu kadar, halk düşmanlarını, sosyal faşistleri de rahatsız ediyordu.

Halk Düşmanı DDKD’li (Devrimci Doğu Kültür Derneği) sosyal faşistlerin, “Toprak ağalarını, soygunu, sömürüyü protesto” mitingini engelleme çabalarına rağmen mitingin başarıyla geçmesi DDKD’lileri çileden çıkarır. Ve TKP-ML militanlarına yaptıkları saldırılar, 20 Kasım 1978’de TKP-ML militanı Ramazan Can’ın katledilmesiyle doruğa ulaşır.

Siverek Lisesi’nde DDKD’lilerle görüş ayrılıkları nedeniyle bir tartışma çıkar. Bu tartışmada Mehmet Beyhan’ın DDKD’lilerce dövülmesi üzerine DDKD’lilerle girişilen çatışmada Ramazan Can, Üzeyir Al isimli DDKD’li sosyal faşist tarafından öldürülür.

Bu çatışmada Proletarya Partisi’nin daha sonra ölümsüzleşen militanları Medet Özbadem ve Cuma Polat da yer alır. Toprak ağalarının istekleri doğrultusunda alçakça katliamlar yapan bu sosyal faşistler bununla da yetinmez.

22 Ekim 1979’da Cuma Polat ’ı, 4 Kasım 1979’da Viranşehir’de Aziz Gözetmen’i katlederler. Eski Urfa Caddesi’nin Kasaplar kesiminde DDKD’lilerle devrimci ve komünistler arasında başlayan tartışma kısa zamanla silahlı saldırıya döner ve bu saldırıda Aziz Gözetmen ölümsüzler kervanına katılırken, Mehmet Beyhan da ağır yaralanır.

Aziz Gözetmen yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML Militanıydı.

******

Devrimci basında Aziz Gözetmen yoldaş ile ilgili çıkan, haber, yorum ve makale:

“Parti Şehitlerini Anma Haftasında,

DHD ve Sınıfsız Toplum Yaratma

 Mücadelemizde Şehit Düşen

Yoldaşlarımızı Anıyoruz!”

[Ocak 1984 Numarasız Özel İşçi-Köylü Kurtuluşu sayısı]

Aziz Gözetmen, Cuma Polat ve Ramazan Can yoldaşlar, ikk-NOS-Ocak-1984, sayfa 56

*****

Aziz Gözetmen, Ramazan Can, Eşref Şahlar ve Veli Karasu yoldaş hakkında bir haber-makale: “Şehitlerimizin geride bıraktıkları bayrak daha yükseklerde dalgalanacak”, Partizan, Ocak 1980, Özel Sayı: 8 Sayfa: 6
Aralarında Aziz Gözetmen yoldaşında olduğu bir İşçi Köylü Kurtuluşu afişi “KASIM VE ARALIK AYI ŞEHİTLERİNİ ANIYORUZ! KIZIL KANLARI YERDE KALMAYACAK!” ikk-sayı-60_Kasım-Aralık-1984, Sayfa 20