Aziz Gözetmen

Aziz Gözetmen

Ölümsüzleştiği tarih: 4 Kasım 1979

TKP-ML’nin kurulmasıyla birlikte faaliyete başladığı alanlardan biri olan Siverek bölgesindeki çalışmaları, düşmanı olduğu kadar, halk düşmanlarını, sosyal faşistleri de rahatsız ediyordu.

Halk Düşmanı DDKD’li (Devrimci Doğu Kültür Derneği) sosyal faşistlerin, “Toprak ağalarını, soygunu, sömürüyü protesto” mitingini engelleme çabalarına rağmen mitingin başarıyla geçmesi DDKD’lileri çileden çıkarır. Ve TKP-ML militanlarına yaptıkları saldırılar, 20 Kasım 1978’de TKP-ML militanı Ramazan Can’ın katledilmesiyle doruğa ulaşır.

Siverek Lisesi’nde DDKD’lilerle görüş ayrılıkları nedeniyle bir tartışma çıkar. Bu tartışmada Mehmet Beyhan’ın DDKD’lilerce dövülmesi üzerine DDKD’lilerle girişilen çatışmada Ramazan Can, Üzeyir Al isimli DDKD’li sosyal faşist tarafından öldürülür.

Bu çatışmada Proletarya Partisi’nin daha sonra şehit düşen militanları Medet Özbadem ve Cuma Polat da yer alır. Toprak ağalarının istekleri doğrultusunda alçakça katliamlar yapan bu sosyal faşistler bununla da yetinmez.

22 Ekim 1979’da Cuma Polat’ı, 4 Kasım 1979’da Viranşehir’de Aziz Gözetmen’i katlederler. Eski Urfa Caddesi’nin Kasaplar kesiminde DDKD’lilerle devrimci ve komünistler arasında başlayan tartışma kısa zamanla silahlı saldırıya döner ve bu saldırıda Aziz Gözetmen ölümsüzler kervanına katılırken, Mehmet Beyhan da ağır yaralanır.

Aziz Gözetmen yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML Militanıydı.