Erhan Öztürk

Erhan Öztürk

Ölümsüzleştiği tarih 24 Ocak 1994

Erhan Öztürk yoldaş, 1967 yılında Mersin’de bir memur ailesinin 5 çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. Ailesine ekonomik olarak katkıda bulunabilmek için ortaokuldan itibaren hem çalışmaya hem de okulunu bitirmeye çabaladı.

Devrimci düşüncelerle İstanbul’un Tozkoparan semtinde tanıştı. Bu bölgede devrimci bir örgüt saflarında devrimci mücadele yürüttü. Siyasi olarak yetkinleşmeye başladığı süreçte İbrahim Kaypakkaya’nın düşünceleriyle tanıştı. 1989 yılında TKP-ML saflarında mücadeleye başladı.

1990 yılında partinin görevlendirmesiyle Dersim’deki gerilla birliklerine katıldı. Partinin Karadeniz açılımı sonrasında Artvin bölgesinde görevlendirildi.

3 Ocak 1994’te Nilüfer Atav’ın ölümsüzleşmesinden sonra TKP-ML TİKKO gerilla birliği Yusufeli Karakolu’nu basmaya karar verir. Kamulaştırılan bir minibüsle yola çıktıkları sırasında düşman güçleriyle karşılaşırlar. 24 Ocak 1994 tarihinde Artvin’in Yusufeli ilçesinde T.C. güçleri ile TİKKO gerillaları arasında çatışma çıkar.

Çıkan çatışmada TKP-ML ve TİKKO Genel Komutanlık üyesi aynı zamanda Karadeniz Bölge Komutanı olan Erhan Öztürk yoldaşla birlikte, TKP-ML Üyesi, Bölge Komutanlığı yedek üyesi ve Bölge Komutan yardımcısı Hasan Özdoğan, TKP-ML Üyesi ve siyasi komiser İhsan Şimşek, TKP-ML Üyesi ve TİKKO savaşçısı Muharrem Kaya ölümsüzleşir.

Parti adı “Ramazan” olan Erhan Öztürk yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML Üyesi ve TİKKO komutanıydı.