Ermeni Kadınlar Birliği: Komünist Kadınlar Birliği’ne

Ermeni Kadınlar Birliği

 Komünist Kadınlar Birliği’ne

Bizler Ermeni Kadınlar Birliği olarak Komünist Kadınlar Birliği’nin gerçekleştirmiş olduğu kuruluş kongresini en içten duygularımızla kutluyor, kadın özgürlük mücadelesinin geliştirilmesinde önemli bir mevzinin yaratılmasının heyecanını sizlerle paylaşıyoruz.

Biz kadınlar olarak 5000 yıllık erkek egemen sistemin her türden zulmü ve baskısını yaşadık, buna rağmen tarihin hiçbir vaktinde sinmedik, geri çekilmedik. Gösterdiğimiz her direniş, ödediğimiz her bedelin bugün mücadelemizin geldiği boyut itibariyle ne kadar anlamlı ve önemli olduğunu gördük, görmeye devam ediyoruz.

Ödenen hiçbir bedel boşuna değildir. Savaşlarda ilk olarak hedef alınan kadınlar olarak, her zaman erkek egemenliğine ve faşizme karşı mücadele ettik, sayısız kadın yoldaşımızı bu uğurda şehit verdik. 24 Nisan 1915’ten bugüne devam eden soykırımcı faşist kadın düşmanı Türk Devleti’ne karşı mücadelemiz kadınların öncülüğünde yükselmeye devam ediyor.

Öncüleşen kadın yoldaşlarımız Roza Luxemburg, Clara Zetkin, Khanem Ketenjian, Mariam Çilingiryan, Meral Yakar ve Barbara Anna Kistler şahsında tüm şehit düşen devrimci kadın yoldaşlarımızı anıyor, onların ayak izlerini takip ederek mücadelelerini daha da büyüteceğimize söz veriyoruz.

Kadın mücadelemiz cephesinden ileriye doğru atılan her bir adım birbirimize güç ve moral veriyor. Bu vesileyle bir kez daha komünist kadınların atmış olduğu bu önemli adımını kutluyor, çalışmalarınızda başarılar diliyoruz.

Ermeni Kadınlar Birliği

25 Mayıs 2023