Fevzi Yalçın

Fevzi Yalçın

Ölümsüzleştiği tarih: 7 Ekim 1988

7 Ekim 1988‘de Gebze’den İstanbul’a doğru arabayla seyahat halinde olan  İsmail Hakkı Adalı, Kemal SoğukpınarReha Şen ve Fevzi Yalçın yoldaşlar Tuzla Köprüsü’nde ölümsüzleştiler.

Tarihe Tuzla Katliamı olarak geçen bu saldırı, faşist T.C. devletinin partimiz TKP-ML’ye yönelik özel olarak planladığı ve uyguladığı karşı devrimci bir saldırıdır.

Bu katliamda ölümsüzleşen Fevzi Yalçın yoldaş 1960 yılında Elazığ’da doğdu. Öğrenimine yerleştikleri İstanbul’da, Güngören İzzet Ünver Lisesi’nde devam ederken, ekonomik nedenlerden dolayı okulunu bırakmak zorunda kaldı.

Devrimci mücadeleyle lise yıllarında tanıştı. Sonraki yıllarda Şişecam Fabrikası’nda çalışan Fevzi Yalçın, örgütlü mücadele içerisinde birçok greve katıldı ve örgütlenmesinde görev aldı.

1980 Askeri faşist darbesinden sonra aranır duruma düşen Fevzi Yalçın yoldaş, illegal koşullarda mücadelesini sürdürdü. Bu süreçte tutsak düştü ve işkenceli sorgulamaya uğradı. Fakat o, önderi Kaypakkaya’dan devraldığı direniş bayrağını yere düşürmedi.

Fevzi Yalçın yoldaş, 4 yıllık tutsaklık sürecinden sonra da örgütlü devrimci mücadelesini sürdürdü. Bir taraftan mücadelesini sürdürürken diğer taraftan yarıda bıraktığı okulunu bitirmiş, elektronik mühendisi olmuştu.

Tahliye olduktan sonra 1,5 yıl dışarıda kalan Fevzi Yalçın yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML ileri militanıydı.

****

Tuzla Ölümsüzleriyle ilgili basında çıkan haber, yorum ve makale:

Tuzla Ölümsüzleriyle ilgili İşçi Köylü Kurtuluşu kapağı; ikk-sayı-95_Ekim-Kasım-1990 (Aynı kapakta Halil Çakıroğlu yoldaşın yaralı olarak esir düştüğü bir fotograf kullanılmış)
“Mücadelemizde Yaşıyorlar!” Tuzla Ölümsüzleri’ne dair bir afiş; ikk-sayı-95_Ekim-Kasım-1990-Sayfa 35 (Aynı afişte, Mehmet Zeki Şerit ve Mustafa Tekin yoldaşlar ve Baba Erdoğan]

****

Burjuva Basında Tuzla Ölümsüzleri ve katliamına dair çıkan çeşitli haber küpürleri

Tuzla ölümsüzleri anması, İstanbul, Sarıgazi, 1990
Tuzla ölümsüzleri anması, İstanbul, Sarıgazi, 1990

******

Dönemin devrimci basınında Tuzla Katliamına dair yapılan bir değerlendirme:

“Tuzla Katliamı ve Gerçekler!”

Kaynak: Yeni Demokrasi, Kasım 1988, Sayı: 16. Sayfalar: 6, 7, 8, 9, 10, 11

******

“Sorumlu: Polisteki Hareketçi Kanat TUZLA CİNAYETİ”

Kaynak: 2000’e Doğru – Yıl 2, Sayı 43, Sayfa: 1, 8-9-10-11-13-14-15