Kemal Soğukpınar

Kemal Soğukpınar

Ölümsüzleştiği tarih: 7 Ekim 1988

7 Ekim 1988‘de Gebze’den İstanbul’a doğru arabayla seyahat halinde olan  İsmail Hakkı AdalıReha Şen, Fevzi Yalçın  ve Kemal Soğukpınar yoldaşlar Tuzla Köprüsü’nde ölümsüzleştiler.

Tarihe Tuzla Katliamı olarak geçen bu saldırı, faşist T.C. devletinin partimiz TKP-ML’ye yönelik özel olarak planladığı ve uyguladığı karşı devrimci bir saldırıdır.

Katliamda ölümsüzleşen Kemal Soğukpınar yoldaşın aile kökeni Sivas Zara’dır. 15 Ekim 1959’da İstanbul’da dünyaya geldi. Çocukluğunun ilk yılları Zeytinburnu’nda geçti. Daha sonra Okmeydanı Örnektepe’de yaptıkları gecekonduya taşındılar.

1978-82 yılları arasında babasının ocaklardan kömür taşımak için kullandığı kamyonda, ardından da Şişli-Sarıyer hattındaki minibüste muavin olarak çalıştı. 1983 yılında babasının şoförlük yaptığı Belediye-İş sendikasında şoför olarak işe başladı. Bir yandan çalışıyor diğer yandan ise işçi sınıfı içinde devrimci çalışma yürütüyordu.

Kemal Soğukpınar yoldaş, ölümsüzleştiğinde TKP-ML ileri militanıydı.

******

Kemal Soğukpınar yoldaş hakkında basında çıkan haber, yorum ve makale:

Tuzla Ölümsüzleriyle ilgili İşçi Köylü Kurtuluşu kapağı; ikk-sayı-95_Ekim-Kasım-1990 (Aynı kapakta Halil Çakıroğlu yoldaşın yaralı olarak esir düştüğü bir fotograf kullanılmış)
“Mücadelemizde Yaşıyorlar!” Tuzla Ölümsüzleri’ne dair bir afiş; ikk-sayı-95_Ekim-Kasım-1990-Sayfa 35 (Aynı afişte, Mehmet Zeki Şerit ve Mustafa Tekin yoldaşlar ve Baba Erdoğan]

****

Burjuva Basında Tuzla Ölümsüzleri ve katliamına dair çıkan çeşitli haber küpürleri

Tuzla ölümsüzleri anması, İstanbul, Sarıgazi, 1990

******

Dönemin devrimci basınında Tuzla Katliamına dair yapılan bir değerlendirme:

“Tuzla Katliamı ve Gerçekler!”

Kaynak: Yeni Demokrasi, Kasım 1988, Sayı: 16. Sayfalar: 6, 7, 8, 9, 10, 11

******

“Sorumlu: Polisteki Hareketçi Kanat TUZLA CİNAYETİ”

Kaynak: 2000’e Doğru – Yıl 2, Sayı 43, Sayfa: 1, 8-9-10-11-13-14-15