Filipinler Komünist Partisi: 23 Şubat Bohol Katliamını Kınıyoruz!

23 Şubat Bohol Katliamını Kınıyoruz! Bilar 5 için Adalet!

Marco Valbuena | Enformasyon Şefi | Filipinler Komünist Partisi

24 Şubat 2024  

Filipinler Komünist Partisi (FKP), ABD-Marcos faşist rejimini, Filipinler Silahlı Kuvvetlerini (FSK) ve Filipinler Ulusal Polisini (FUP) dün Bohol, Bilar’da esir alınan beş devrimcinin katledilmesinden dolayı kınıyor ve Domingo Compoc, Hannah Cesista, Parlito Historia, Marlon Omosura ve Alberto Sancho için adalet talebine katılıyor.

Beş kişinin tamamı dün sabah 47. Piyade Taburu’na bağlı faşist suçlu birlikler ve Bohol polisi tarafından Sitio Matin-ao 2, Barangay Campagao, Bilar, Bohol’da canlı olarak gözaltına alındı ve tutsak edildi. Ağır işkencelere maruz bırakıldılar ve sonuç olarak soğukkanlılıkla öldürüldüler.

Polis tarafından yayılan, beş kişinin bir çatışma sırasında öldürüldüğü yalanı doğru değildir. Bölge sakinleri o sabah herhangi bir çatışma yaşanmadığını doğrulamaktadır. İnsanların tanık olduğu şey, beş devrimciye işkence eden ve öldüren askeri ve polis muharebe birliklerinin vahşiliğiydi.

Gizlice çekilen bir fotoğrafta Compoc’un, asker ve polis tarafından durdurulduktan sonra Filipinler Silahlı Kuvvetleri’nden (FSK) bir askerin gözetimi altında, elleri arkadan bağlı olduğu görülüyor. Bu görüntü şu anda Bohol halkı arasında ve sosyal medyada dolaşıyor.

<em>Domingo Compoc Ka Silong 23 Şubatta Bohol Bilarda tutuklandıktan kısa bir süre sonra 47 IBden bir askerin gözetimi altında gösteriliyor Daha sonra işkenceye maruz kaldı ve askerler tarafından infaz edildi<em>

 60’lı yaşlarında olan Compoc artrit hastasıydı ve savaşacak durumda değildi. Köydeki bir dizi insanın önünde, onlara korku salmak umuduyla ağır işkenceye maruz bırakıldı. Bölgeden elde edilen ilk bulgulara göre Ka Silong boynunda ve karnında ölümcül yaralar açılarak öldürüldü.

Öte yandan, Bohol’daki köylü kitlelerine ve onların devrimci hareketine hizmet etmeyi seçen Cebu’lu genç bir avukat olan Cesista, askerler tarafından yere atılarak çamurda süründürüldü ve sonunda vurularak öldürüldü.

Compoc, Casista, Historia, Omosura ve Sancho’nun yakalanıp asker ve polisin gözetimi altına alındıktan sonra kasıtlı olarak öldürülmeleri uluslararası insancıl hukukun ağır ihlalini oluşturmaktadır. 47. IB ve Bohol polisi, FSK ve FUP liderliği ve Marcos’un kendisi savaş suçlarından sorumludur ve alçakça eylemleri nedeniyle yargılanmalı ve cezalandırılmalıdır.

Diğerlerinin de benzer şekilde işkence görüp öldürüldüğüne dair daha fazla ayrıntı toplanmaktadır. Bohol katliamının kurbanlarının kalıntıları üzerinde bağımsız patologlar tarafından yapılacak otopsi, toplum tarafından cesurca ortaya konan ilk gerçeklere kesinlikle daha fazla ayrıntı ekleyecek ve ordu ve polis tarafından işlenen korkunç suçun tamamen çözülmesine yardımcı olacaktır.

Yerel tanıklar tarafından sağlanan ilk detaylar, suçu yüzsüzce örtbas eden polis ve askeri suçlularla işbirliği içinde olan Filipin Ulusal Polisi’nin sözde “olay yeri” biriminin “bulguları” ile çelişmektedir.

Parti, Filipin halkını, köylü derneklerini, işçi sendikalarını, gençlik gruplarını, avukatları, medyayı, kilise mensuplarını, kadınları ve diğerlerini birleşmeye ve adalet taleplerinde Bohol Katliamı kurbanlarının aileleri, arkadaşları ve sevdiklerinin yanında durmaya çağırır. Parti ve Yeni Halk Ordusu, faşist ve terörist suçluları cezalandırmak için elinden geleni yapacağına söz vermektedir.

Bohol katliamı, FSK ve FUP’nin Filipin halkının silahlı direnişini sona erdirmek için yürüttüğü umutsuz kampanya sırasında işlediği faşist suçlar dizisinin sadece sonuncusudur. Özellikle 47. IB, 4 Nisan 2023’te Bohol, Ubay’da Manuel “Loloy” Tinio’nun ve 14 Mayıs 2023’te Bohol, San Miguel’de Arthur Jasper Lucenario’nun öldürülmesinden de sorumludur.

Marcos rejimi ve FSK, bu faşist suçları işleyerek Filipin halkını, hakları için savaşmak ve sosyal adalet davalarını ilerletmek üzere silahlanmaya ve Yeni Halk Ordusu’na katılmaya daha fazla teşvik etmeyi başarmaktadır. ABD-Marcos rejimi, devlet terörizmini kullanarak, halkın devrimci silahlı direnişinin neden haklı ve gerekli olduğunu ve halkın, özellikle de köylü kitlelerinin gerçek toprak reformu mücadelesinde neden tek seçenek olduğunu göstermektedir.

Halkın ve özellikle Bohol’deki köylü kitlelerinin çoğunluğunun direnişe geçmekten ve silahla karşılık vermekten başka seçeneği kalmamıştır. Bohol’de topraklar birkaç büyük toprak ağasının, büyük burjuva kompradorların ve yabancı büyük şirketlerin elindedir. Köylülerin çoğunluğu kiracıdır ve ağır sömürü biçimlerine, ekonomik zorluklara ve açlığa maruz kalmaktadır. Toprakları büyük palmiye yağı plantasyonları ve eko-turizm projeleri tarafından ellerinden alınmaktadır.

Filipinler Komünist Partisi ve devrimci hareket Domingo Compoc, Hannah Cesista, Parlito Historia, Marlon Omosura ve Alberto Sancho’ya en büyük övgüyü sunmaktadır. Onlar, ezilen ve baskı altındaki kitlelere hizmet etmek için her türlü konfordan vazgeçen Filipin halkının kahramanlarıdır. Filipin halkının davasına yaptıkları katkılar asla unutulmayacaktır.

Bohol’un İspanyol sömürge güçlerine karşı 1744’ten 1829’a kadar seksen yıldan fazla süren direnişine önderlik eden Francisco Dagohoy’un kahramanlığından ilham alan Bohol’un köylü kitleleri, Filipin halkının diğer ezilen ve sömürülen kitleleriyle birlikte, Parti’nin önderliğinde, ulusal demokrasi mücadelesini tam zafere doğru ilerletmek için ne kadar sürerse sürsün ayağa kalkmaya ve silahla savaşmaya kararlıdır.

Englısh: https://philippinerevolution.nu/statements/condemn-the-february-23-bohol-massacre-justice-for-the-bilar-5/