Tuzla Ölümsüzleri

Tuzla Ölümsüzleri

7 Ekim 1988

Tarihe Tuzla katliamı olarak geçen 4 TKP-ML militanının katledilmesi faşist T.C.’nin TKP-ML’ye yönelik özel olarak planladığı ve uyguladığı karşı devrimci bir saldırıdır.

Gebze’den İstanbul’a giden İsmail Hakkı Adalı, Kemal Soğukpınar, Reha Şen ve Fevzi Yalçın yoldaşlar; hakim sınıfların bir piyonu olarak TKP-ML taraftar çevresine sızmış olan Engin Kaya adlı ajanın verdiği bilgiler doğrultusunda 7 Ekim 1988 günü Tuzla Köprüsü’nde pusuya düşürülerek katledildiler.

Operasyonun hazırlıklarını iki gün öncesinden yapan İstanbul polisi, içinde 4 devrimcinin bulunduğu arabayı “trafik kontrolü” bahanesiyle durdurdu. Arabadan indirilen yoldaşlarımız pusu kurmuş olan onlarca polis tarafından kurşun yağmuruna tutularak katledildi.

Katliamda Adalı’nın vücuduna 15, Yalçın’a 7,Soğukpınar’a 32, Şen’e 30 kurşun isabet etti.

Herhangi bir çatışma yaşanmamasına rağmen polis, olayı bir çatışma gibi gösterip; arabaya kendi koyduğu silahlarla, katliamı meşrulaştırmaya çalıştı. Katliamı gerçekleştiren dönemin Emniyet Müdürü Hamdi Ardalı, katliamı savunarak “Vur emrini ben verdim”, “Dört dörtlük bir operasyon” şeklinde basına açıklamalar yaptı.

Bu katliam, faşist diktatörlüğün bir ajan faaliyeti olmasının yanısıra 12 Eylül’ün karanlık günlerinden sonra gerçekleştirdiği ilk sokak infazı olma özelliğini de taşıyordu.

İsmail Hakkı Adalı

Fevzi Yalçın

Reha Şen

Kemal Soğukpınar

 

*****

Tuzla Ölümsüzlerinin Cenaze Töreni

****

Tuzla Ölümsüzleriyle ilgili basında çıkan haber, yorum ve makale:

Tuzla Ölümsüzleriyle ilgili İşçi Köylü Kurtuluşu kapağı; ikk-sayı-95_Ekim-Kasım-1990 (Aynı kapakta Halil Çakıroğlu yoldaşın yaralı olarak esir düştüğü bir fotograf kullanılmış)
“Mücadelemizde Yaşıyorlar!” Tuzla Ölümsüzleri’ne dair bir afiş; ikk-sayı-95_Ekim-Kasım-1990-Sayfa 35 (Aynı afişte, Mehmet Zeki Şerit ve Mustafa Tekin yoldaşlar ve Baba Erdoğan]

****

Burjuva Basında Tuzla Ölümsüzleri ve katliamına dair çıkan çeşitli haber küpürleri

 

Tuzla ölümsüzleri anması, İstanbul, Sarıgazi, 1990

******

Dönemin devrimci basınında Tuzla Katliamına dair yapılan bir değerlendirme:

“Tuzla Katliamı ve Gerçekler!”

Kaynak: Yeni Demokrasi, Kasım 1988, Sayı: 16. Sayfalar: 6, 7, 8, 9, 10, 11

******

“Sorumlu: Polisteki Hareketçi Kanat TUZLA CİNAYETİ”

2000’e Doğru – Yıl 2, Sayı 43, Sayfa: 1, 8-9-10-11-13-14-15

*****

Burjuva basında “Tuzla Katliamı” ile ilgili bir makale:

 

Kaynak: “Polis Yakalayabilirdi Ama Öldürdü

1988’de Tuzla’da dört genci 300 kurşunla öldüren polislerin avukatı Ömer Yeşilyurt: ‘Sağ yakalanabilirlerdi. Beraat eden polisler bugün olsa ceza alır. Çünkü devlet polisi koruyordu.'”

 İsmail Saymaz, İstanbul – Radikal 26 Ekim 2010, Salı 16:55

*******

Tuzla Katliamı dönemin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde de gündeme gelmiştir. TBMM 18. Dönem 2. Yasama Yılında 11.4.1989 salı günü 75. Birleşim’de Muğla Milletvekili Musa Gökbel ve 45 arkadaşının Tuzla Katliamına dair meclis araştırması açılmasına dair önergesi tartışılmıştır. Ekte bu tartışmanın tutanağını yayınlıyoruz. Tutanak tarafımızdan düzenlenerek sadece Tuzla katliamı önergesine ilişkin tartışmalara yer verilmiştir. Elbette partimiz açısından Türkiye’de parlamentonun işlevi ve niteliği bilinmez değildir. Türkiye’de parlamento faşizmi maskelemek için kullanılan bir araç olarak kullanılagelmişir. Tuzla Katliamı’na dair yapılan tartışmalar bu gerçeği bir kez daha kanıtlamaktadır. Tuzla Katliamına dair tarihsel bir belge olarak yayınlıyoruz.

 (Tutanağı indirmek ve okumak için görselin üzerini tıklayınız)