TUZLA KATLİAMI

7 Ekim 1988

Tarihe Tuzla katliamı olarak geçen 4 TKP-ML militanının katledilmesi olayı faşist T.C.’nin ajan faaliyetinin bir sonucudur. Gebze’den İstanbul’a giden İsmail Hakkı Adalı, Kemal Soğukpınar, Reha Şen ve Fevzi Yalçın; hakim sınıfların bir piyonu olarak TKP-ML sempatizan çevresine sızmış olan Engin Kaya adlı ajanın verdiği bilgiler doğrultusunda 7 Ekim 1988 günü Tuzla Köprüsü’nde pusuya düşürülerek katledildiler. Operasyonun hazırlıklarını iki gün öncesinden yapan İstanbul polisi, içinde 4 faaliyetçinin bulunduğu arabayı durdurdu.

Daha sonra arabadan inen yoldaşlarımızı kurşun yağmuruna tuttu.

Katliamda Adalı’nın vücuduna 15, Yalçın’a7, Soğukpınar’a 32, Şen’e 30 kurşun isabet etti. Herhangi bir çatışma yaşanmamasına rağmen polis, olayı bir çatışma gibi gösterip; arabaya kendi koyduğu silahlarla, katliamı meşrulaştırmaya çalıştı. Katliamı gerçekleştiren dönemin Emniyet Müdürü Hamdi Ardalı, katliamı savunarak “Vur emrini ben verdim”, “Dört dörtlük bir operasyon” şeklinde demeçler veriyordu.

Bu katliam, faşist diktatörlüğün bir ajan faaliyeti olmasının yanısıra 12 Eylül’ün karanlık günlerinden sonra gerçekleştirdiği ilk sokak infazı olma özelliğini de taşıyordu.