FKP: Filistin Silahlı Direnişinin Etrafında Toplanın

Filistin Silahlı Direnişinin Etrafında Toplanın

Marco Valbuena | Sözcü | Filipinler Komünist Partisi

08 Ekim 2023

Filipinler Komünist Partisi (FKP), Filipinler’deki ve dünyadaki tüm devrimci ve demokratik örgütleri, İsrail’in faşist işgalci güçlerini topraklarından kovmak için silahlı direniş gösteren Filistin halkının etrafında toplanmaya çağırır.

Yeni Halk Ordusu’nun (YHO) devrimci savaşçılarıyla birlikte FKP, Hamas ve İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın kuşatma altındaki Gazze kentinden başlattığı silahlı saldırı haberlerini memnuniyetle karşılamaktadır. Bu silahlı saldırılar, İsrail askeri hedeflerine karşı beş bin füzenin fırlatılması, İsrail tanklarına bomba atmak için insansız hava araçlarının kullanılması, tankların ve diğer askeri donanımın ele geçirilmesi ve diğer önemli zaferlerle noktalanmıştır.

Hamas tarafından başlatılan bu saldırılar, Filistin halkının, İsrail’in Filistin’e karşı 75 yıldır sürdürdüğü ABD destekli işgal savaşına, devam eden Gazze kuşatması da dahil olmak üzere Filistin topraklarının işgaline ve Doğu Kudüs de dahil olmak üzere Batı Şeria’daki (Filistin devletinin bir parçası olarak tanınan topraklar) topluluklara yönelik saldırılara son verme yönündeki ateşli arzusunun bir ifadesidir.

Filistin halkı, İsrail’in Filistinlileri ve çocuklarını sokaklarda öldürmesi, Filistinli mahkumlara işkence etmesi, Gazze’ye yönelik kuşatmayı sıkılaştırması, insanların evlerine baskınlar düzenlemesi, mültecilerin geri dönmesini engellemesi, camilere saldırılar düzenlemesi gibi giderek ağırlaşan suçları karşısında mücadele etmeye kararlı ve isteklidir.

Silahlı çatışma İsrail lehine büyük ölçüde orantısız olmuştur. İsrail’in son 15 yılda Gazze’ye karşı yürüttüğü saldırı savaşları Filistin tarafında 6.400’den fazla kişinin ölümüne neden olurken İsrail’in kaybı 300’ün biraz üzerindedir.

Silahlı saldırılar, ülkelerini özgürleştirmek için tüm Filistin halkını harekete geçirme çağrılarının altını çizmek için “El Aksa Tufanı Operasyonu” olarak ilan edildi.

Hamas, Filistin halkının mücadelesini ilerleten önde gelen siyasi örgütlerden biridir. İzzeddin el-Kassam Tugayları ise onun askeri örgütüdür. Filistin halkının silahlı direnişini “terörizm” olarak karalayanlar, ABD emperyalistleri ve tüm yandaşlarıyla işbirliği içindedir. ABD emperyalistleri Ortadoğu’da hegemonya kurmak ve petrolün kontrolünü ele geçirmek için İsrail’deki Siyonistlerle işbirliği yaparak Filistin halkının özgürlük ve kendi kaderini tayin etme yönündeki haklı talebini karartmaya ve küçümsemeye çalışmaktadır.

Filistin halkının geniş kesimlerini temsil eden çeşitli örgütlerin, kapsamlı bir savaş yürütme ve İsrail işgaline karşı eldeki tüm silahları kullanma çağrıları doğrultusunda harekete geçtiklerine dair bilgiler okuduk. Filistin halkı, uzun yıllar süren direniş boyunca mücadele eden şehitlerinin kanından ilham alıyor.
Filipin halkı ve Filipinler’deki devrimci hareket, Filistin halkının silahlı direnişiyle dayanışma içerisindedir. ABD emperyalist devinin pençesinden gerçek bir ulusal özgürlük için mücadele eden Filipin halkı gibi, Filistin halkı da ABD tarafından silahlandırılan ve ABD ile işbirliği içinde olan İsrail devine karşı mücadele etmektedir.

FKP, dünyanın dört bir yanında Filistin halkıyla dayanışmasını ifade eden ve gösteren halklara katılmaktadır. FKP, Filipin halkını Filistin direnişine desteklerini sokaklarda ve mümkün olan her şekilde göstermeye çağırmaktadır.

Filipin halkının geniş kitleleri, Filistin halkını desteklerken aynı zamanda İsrail’i ve ABD destekli askeri endüstrisini, Filipinler’de, özellikle de kırsal bölgelerde hava bombardımanı ve bombardıman kampanyasında kullanılan insansız hava araçları, bombalar ve topların Filipinler Silahlı Kuvvetleri’ne (AFP) satışından dolayı kınamalıdır.

İsrail’in devasa cephaneliğiyle kıyaslandığında Filistin halkının silahları sadece birer sapan. Şu anda bile ABD’nin desteğinden cesaret alan İsrail, Filistin topraklarında acımasız yıkıma yol açan, evleri ve sivil altyapıyı vuran ağır karşı saldırılar düzenliyor. Ancak bunu yaparken İsrail kendisini uluslararası alanda daha da yalnızlaştırmakta ve Filistinli kitleleri daha da yiğitçe mücadele etmeye teşvik etmektedir.

Topyekûn birlik ve mücadele azmiyle saldırganları kovabilir, işgali sona erdirebilir ve nihayet topraklarını özgürleştirebilirler.

Englısh: https://philippinerevolution.nu/statements/rally-around-the-palestinian-armed-resistance/