FKP’den Catbalogan Katliamı İçin Açıklama

Tiamzonlarla birlikte 10 kişi, Catbalogan’da ABD’nin yönettiği operasyonda FSK tarafından esir alındı, işkence gördü ve korkakça öldürüldü

Marco Valbuena | Baş Bilgi Sorumlusu | Filipinler Komünist Partisi
20 Nisan 2023

Filipinler Komünist Partisi’nin (FKP) tüm liderliği ve üyeleri, 21 Ağustos 2022 tarihinde Samar eyaletinde yakalandıktan sonra Parti liderleri Benito Tiamzon (Ka Laan) ve Wilma Austria-Tiamzon’un (Ka Bagong-tao) diğer sekiz devrimciyle birlikte acımasızca işkence edilerek korkakça öldürülmesinden dolayı Filipinler Silahlı Kuvvetleri’ni (FSK) en güçlü ifadelerle kınamaktadır.

Öldürüldükleri sırada 71 yaşındaki Ka Benito FKP Yürütme Komitesi Başkanı, 70 yaşındaki Ka Wilma ise FKP Genel Sekreteriydi. Doğu Visayas’ta bir alt bölge sekreteri olan Ka Divino (Joel Arceo) ve merkez karargahın gerilla gücüne mensup Ka Yen, Ka Jaja, Ka Matt, Ka Ash, Ka Delfin, Ka Lupe, Ka Butig (Catbalogan 10) ile birlikte seyahat ediyorlardı.

Siyasi Büro bir raporunda Tiamzonların iki ayrı minibüsle Catbalogan Şehri’nin doğusundaki ulusal otoyolda seyahat ettiklerini belirtti. Öğlen 12:00 ile öğleden sonra 1:00 arasında yerleri tespit edildi ve ardından grupla tüm iletişim kesildi. Silahsızdılar.

Filipinler Silahlı Kuvvetleri’nin (FSK) o sıralarda yayınladığı raporların doğruluğunu tespit etmenin birkaç hafta sürdüğünü açıkladı. Ayrıca Tiamzonların yakalanması ve ardından katledilmesiyle ilgili ayrıntıları bir araya getirmek için aylarca araştırma yapmak zorunda kalmıştır.

Merkez Komite tarafından toplanan bilgilere göre, Tiamzonlar kendilerini esir alanların elinde ağır bir dayak yemişlerdi. İç raporlar, kurbanların yüzlerinin ve vücutlarının nasıl parçalandığını ve görünüşe göre sert cisimlerle dövüldüğünü gören tanıklara atıfta bulundu.

FKP Politbürosu, AFP’nin Tiamzonların 22 Ağustos 2022 sabahı erken saatlerde Catbalogan açıklarında ABD ordusu tarafından eğitilen ve komuta edilen Ortak Görev Gücü Fırtına, 8. Piyade Tümeni ve Ortak Özel Operasyon Görev Gücü-Trident kuvvetleriyle çatışmaya girerken teknelerinin patlaması sonucu öldüklerini öne süren raporuna itiraz etti.

Deniz ortasında yaşandığı iddia edilen çatışma ve patlama, FSK ve ABD’li askeri danışmanları tarafından, işledikleri faşist suçun alçaklığına dair tüm kanıtları gizlemek için kurgulanmış bir oyundan ibaretti. Gerçekte, Tiamzonlar ve grubunun cansız bedenleri patlayıcı dolu bir tekneye atılmış ve patlatılmadan önce Catbalogan’dan Taranganan adasına doğru yarı yola kadar çekilmiştir. Daha sonra ordu tarafından sadece sekiz ceset çıkarıldı.

Tiamzonların öldürülmesi, FKP tarafından yakalanan devrimcilere karşı işlenen kasıtlı cinayetlerin modelini takip etmektedir. Jorge Madlos (Ka Oris), Menardo Villanueva (Ka Bok), Antonio Cabantan (Ka Manlimbasog), Julius Giron (Ka Nars) ve diğer bazılarının öldürülmesinde de aynı zalim ve korkak yöntemler kullanılmıştır.

Parti, FKP’nin üst düzey yetkilileri tarafından yönetilen, Tiamzonlar ve diğerlerinin yakalanması, işkence görmesi ve öldürülmesi; 21 Ağustos katliamı için adalet talep etmektedir. FKP bu alçakça suçtan doğrudan aşağıdaki kişileri sorumlu tutmaktadır:
FKP başkomutanı Ferdinand Marcos Jr, dönemin FKP kurmay başkanı Korgeneral Emmanuel Bacarro, dönemin JTF-Storm ve 8. Piyade Tümeni komutanı Korgeneral Edgardo de Leon ve FKP İstihbarat Servisi başkanı Tuğgeneral Marceliano Teofilo’nun yanı sıra Trident Görev Gücü’nün arkasındaki ABD’li askeri danışmanlar.

FKP, Tiamzonlar ve Catbalogan’daki 10 kişi için adalet talep etmekte ve ilgili tüm mahkemelerde iddianame hazırlanmasını istemektedir.

Englısh: https://philippinerevolution.nu/statements/tiamzons-catbalogan-10-were-held-captive-tortured-and-cowardly-killed-by-the-afp-in-us-directed-operations/