Hasan Akyol

Hasan Akyol

Ölümsüzleştiği tarih: 25 Nisan 2000

1978 yılında Elazığ’ın Karakoçan ilçesi Akkuş köyünde Kürt ve Alevi kökenli bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Partimizin ölümsüzlerinden Armenak Bakır’ın Karakoçan’daki çalışmalarının etkisiyle Partiye yakın bir çevrede büyüdü. Örgütsel ilişkiye ailesinin göç ettiği İstanbul/Ümraniye’de lisede okurken geçti.

Haan Akyol yoldaş 1994 yılında gençlik örgütü TMLGB’nin lise alanında örgütlenmiştir. Kısa bir süre içerisinde TMLGB’nin İstanbul Liseler Komitesi Üyeliği görevini üstlendi.

1996 yılında TMLGB’nin çağrısı üzerine Karadeniz’deki gerilla birliklerine katıldı. Alt düzeyde komutanlık, mıntıka komutan yardımcılığı sorumluluklarını üstlendi. Karadeniz Bölgesi’nde düşmana yönelik saldırıların ve çatışmaların birçoğunda hem savaşçı hem de komutan olarak yer aldı. Ardından Dersim birliğinde yer aldı.

Hasan Akyol yoldaş, 25 Nisan 2000 tarihinde Dersim/Ovacık’ın Mercan Vadisinde düşmanla yaşanan çatışmada Yusuf Ayata, Fehiman BozgurtUmut İlFikret VuralZeynel Erdoğan ve Mustafa Toptaş yoldaşla birlikte ölümsüzleşti.

Hasan Akyol yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML Aday Üyesi, TİKKO Komutanıydı.