Hasan Akyol

Ölümsüzleştiği tarih: 25 Nisan 2000

1978 yılında Elazığ’ın Karakoçan ilçesi Akkuş köyünde Kürt ve Alevi kökenli bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Proletarya Partisi’nin şehitlerinden Armenak Bakır’ın Karakoçan’daki çalışmalarının etkisiyle Partiye yakın bir çevrede büyüdü. Örgütsel ilişkiye ailesinin göç ettiği İstanbul/Ümraniye’de lisede okurken geçti.

1994 yılında gençlik örgütü TMLGB’nin lise alanında örgütlenen Hasan Akyol, Proletarya Partisi’nin zorlu sürecini de sabırla sahiplenmeyi bilmiştir. Kısa bir süre içerisinde TMLGB’nin İstanbul Liseler Komitesi Üyeliği görevini üstlenecek aşamaya gelmişti. 1996 yılında TMLGB’nin çağrısı üzerine Karadeniz’deki gerilla birliklerine katıldı. Alt düzeyde komutanlık, mıntıka komutan yardımcılığı sorumluluklarını üstlendi. Karadeniz Bölgesi’nde düşmana yönelik saldırıların ve çatışmaların birçoğunda hem savaşçı hem de komutan olarak yer aldı. Ardından Dersim birliğinde yer aldı.

Hasan Akyol Dersim Mercan Vadisi çatışmasında ölümsüzleştiğinde TKP-ML’nin Aday Üyesi, TİKKO’nun Dersim Bölge Komutan Yardımcısı’ydı.