Yusuf Ayata

Ölümsüzleştiği tarih: 25 Nisan 2000

1971 yılında Dersim /Ovacık Yeşilyazı’da Kürt ve Alevi kökenli bir ailenin çocuğu olarak doğdu Yusuf Ayata. Proletarya Partisi’ne yakın bir çevrede büyümüş olmasından dolayı Partiyi çocuk yaşlardan beri tanıyor ve biliyordu. Örgütlü mücadeleye, çalışmak için gittiği İstanbul’da 1988-1989 döneminde başladı. Bir süre semt örgütlenmeleri içinde örgütlenerek semtlerde faaliyet yürüttü. 1990 yılında gerilla birliklerine katıldı. TİKKO’nun düşmanla girdiği çatışmaların birçoğunda yer almış, bu çatışmalardan birisinde ağır yaralanması üzerine tedavi için batıya gönderilmişti.

Proletarya Partisi’nin güçlü savaş cepheleri yaratmak için uluslararası devrimci hareketin olanaklarından yararlanarak oluşturduğu Bekaa’daki eğitim kampına gönderildi. Askeri- siyasi eğitim sürecinden sonra Ramazan Ceviz, Hasan Demir dahil bir dizi partizanla birlikte ülkeye geri döndü. 1992 Mayıs’ında Proletarya Partisi’nin görevlendirmesiyle tekrar Dersim’deki gerilla birliklerine katıldı. 2. OPK sürecinde açığa çıkan Konferans Kaçkını Suçlular Güruhu’nun söylemlerinden etkilenerek onlarla beraber hareket etmiş, ancak çok kısa bir süre sonra özeleştiri verdi.

Proletarya Partisi’nin Dersim mevzisinin doldurulması perspektifi ve yönelimi ışığında canla-başla çalışarak örgütlenme sürecinde önemli bir rol oynadı. O artık Dersim’e gönderilecek birliğin komutanıydı. Ve Parti Aday Üyesi iken 25 Nisan 2000 tarihinde Dersim/ Ovacık Mercan Vadisi mevkiinde güneşi kucakladı.