Yusuf Ayata

Yusuf Ayata

Ölümsüzleştiği tarih: 25 Nisan 2000

1971 yılında Dersim /Ovacık Yeşilyazı’da Kürt ve Alevi kökenli bir ailenin çocuğu olarak doğdu Yusuf Ayata. TKP-ML’ye yakın bir çevrede büyümüş olmasından dolayı Partiyi çocuk yaşlardan beri tanıyor ve biliyordu. Örgütlü mücadeleye, çalışmak için gittiği İstanbul’da 1988-1989 döneminde başladı. Bir süre semt örgütlenmeleri içinde örgütlenerek semtlerde faaliyet yürüttü. 1990 yılında gerilla birliklerine katıldı. TİKKO’nun düşmanla girdiği çatışmaların birçoğunda yer almış, bu çatışmalardan birisinde ağır yaralanması üzerine tedavi için batıya gönderilmişti.

Yusuf Ayata yoldaş, TKP-ML’nin güçlü savaş cepheleri yaratmak için uluslararası devrimci hareketin olanaklarından yararlanarak oluşturduğu Bekaa’daki eğitim kampına gönderildi. Burada Nubar Ozanyan yoldaşında olduğu bir grup yoldaşıyla eğitim aldı. Askeri- siyasi eğitim sürecinden sonra Ramazan Ceviz, Hasan Demir dahil bir dizi partizanla birlikte ülkeye geri döndü. 1992 Mayıs’ında partinin görevlendirmesiyle tekrar Dersim’deki gerilla birliklerine katıldı.

TKP-ML’nin Dersim mevzisinin doldurulması perspektifi ve yönelimi ışığında canla-başla çalışarak örgütlenme sürecinde önemli bir rol oynadı.

Yusuf Ayata yoldaş, 25 Nisan 2000 tarihinde Dersim/Ovacık’ın Mercan Vadisinde düşmanla yaşanan çatışmadaHasan AkyolFehiman BozgurtUmut İlFikret VuralZeynel Erdoğan ve Mustafa Toptaş yoldaşla birlikte ölümsüzleşti.

Yusuf Ayata yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML Aday Üyesi, TİKKO Komutanıydı.