Hasanpaşa Ölümsüzleri

İstanbul-Kadıköy

Hasanpaşa Ölümsüzleri

19 Mayıs 1991

1980 sonrasında Tuzla Katliamı‘yla başlayan yargısız infazlar dizininde önemli bir halkaydı Hasanpaşa katliamı. 19 Mayıs 1991’de Kadıköy Hasanpaşa’da gece 23:00 sıralarında TKP-ML üyesi İsmail Oral, TKP-ML militanı Hatice Dilek ile birlikte Hatice Dilek’in oğlu Özgür Cihan’ın tanıklığında katledildiler.

Kamuoyunda “Anti Terör Yasası” olarak lanse edilen, özünde ise devlet terörünün yasallaşması demek olan faşizm yasasının yürürlüğe girmesi ile birlikte işkenceci cellatlar kanlı planlarını uygulamaya koydular.

İsmail Oral ve Hatice Dilek’in aileleri katliamdan 2 gün sonra yaptıkları basın açıklamasıyla olayın gerçek boyutlarını gözler önüne serdiler. Olayın en yakın tanığı ise Hatice’nin oğlu Özgür Cihan’dı. Polisin iddia ettiği ve basının büyük iştahla yazdığı gibi annesi çatışmada öldürülmemişti, hatta Özgür daha evden çıkarılmadan önce polisler onu zaten yakalamıştı ve annesi Özgür’e babasını araması için para bile vermişti. Annesinin elinde silah yoktu. Üzerinde kan izleri de yoktu. Evin camları sağlamdı, bir tek kurşun izine bile rastlanmamıştı. Yani Hatice Dilek ve İsmail Oral önce tutsak edilmiş ve sonra infaz edilmişti.

Burjuva basın, katliamdan sonra manşetten verdiği haberlerde “ölüm timi ele geçirildi”, “çatıştı öldü”, “teslim ol çağrısına ateşle karşılık verdi” vb. yalanlarıyla burada da katliam ortaklığı görevini layıkıyla yerine getirdi.

 

İsmail Oral

 

Hatice Dilek

******

Hasanpaşa Ölümsüzleriyle ilgili basında çıkan, haber, yorum, makale ve görseller

İsmail Oral ve Hatice Dilek yoldaşların İstanbul-Kadıköy-Hasanpaşa’da katledildikleri ev.

******

HALKIMIZA AÇIKLAMA:

İŞÇİ-KÖYLÜ KURTULUŞU, Sayı: 102, Haziran 1991, sayfa: 2

[Hatice Dilek ve İsmail Oral yoldaşların katledilmesine dair, 21.5.1991 tarihli ve TKP/ML-MKSB imzalı bildiri]

Hasanpaşa Ölümsüzleriyle ilgili açıklama; “HALKIMIZA AÇIKLAMA: 21.5.1991 tarihli ve TKP/ML-MKSB imzalı bildiri]” ikk-sayı-102_Haziran-1991, sayfa; 2
Hasanpaşa Ölümsüzleriyle ilgili olarak yayınlanan ikk-sayı-102_Haziran-1991-Kapağı

*****

İstanbul-Kadıköy-Hasanpaşa Katliamında dair burjuva basında çıkan çeşitli haber küpürleri

 

“ÖLÜ OLARAK ELE GEÇİRİLDİLER” Nokta dergisinin kapağında, Hatice Dilek, İsmail Oral yoldaşlar ve devrimci DKP/SHP’den Veli Geleş’in fotografları. (Nokta Dergisi-2 Haziran 1991-Yıl- 9-Sayı-22)

Hasapaşa Katliamı sonrasında burjuva basında bir haber: “25 Mayıs 1991: Hasanpaşa’daki evine polis baskınında İsmail Oral ile birlikte şakağından tek kurşunla öldürülen Hatice Dilek Aslan’ın 8 yaşındaki oğlu:’Annemin silahı yoktu'”

“Ben evden çıkarken annem sağdı” Güneş Gazetesi

Hasapaşa Katliamı  davasıyla ilgili bir haber küpürü: “13 Ağustos 1991: Hasanpaşa’da bir evde Hatice Dilek Arslan ve İsmail Oral’ın öldürüldüğü operasyonda yakalanan 4 sanığın duruşmasında, sanıklar polisleri ‘yargısız infaz yapmak’la suçlandı”

Hasanpaşa Katliamı sonrasında burjuva basından bir haber: “24 Ocak 1992: 19 Mayıs 1991’de Kadıköy Hasanpaşa’daki bir eve Hatice Dilek Arslan ve İsmail Oral’ın ölümüyle sonuçlanan polis baskınıyla ilgili olarak 12 polis hakkında ‘kasten adam öldürdükleri’ iddiasıyla dava açıldı”

Hasanpaşa Katliamına dair burjuva basında bir haber küpürü: “21 Ekim 1992 TKP-ML-TİKKO örgütü üyesi oldukları iddiasıyla Hasanpaşa’daki bir eve polis baskınında hayatını kaybedenlerden Hatice Dilek Arslan’ın 9 yaşındaki oğlu duruşmada dinlendi:’Polisler beni evden çıkardığında annem yaşıyordu, bir polis ayağıyla annemin kafasına basıyordu'”

“Hasanpaşa operasyonu davasına devam edildi.” (Aydınlık, 7 Temmuz 1993)

Hasanpaşa Katliamına dair burjuva basından bir haber küpürü: “8 Ekim 1993: TKP-ML-TİKKO üyesi oldukları iddiasıyla 19 Mayıs 1991’de Hasanpaşa’daki evde polis operasyonu sonucu öldürülen iki kişiden Hatice Dilek Arslan’ın Gülsuyu’ndaki mezarı açıldı ve kafatası ve kaburga kemikleri mezardan çıkarılarak incelenmek üzere Adli Tıp’a gönderildi”

Hasanpaşa Katliamı davasına dair bir haber küpürü: “16 Haziran 1994: Hatice Dilek Arslan ve İsmail Oral’ın ölümüyle sonuçlanan ‘Hasanpaşa Operasyonu’ndan dolayı yargılanan 12 polisin “emri yerine getirdikleri ve meşru müdafaada bulundukları” gerekçesiyle beraatlerine karar verildi.”

“KATLEDİLİŞLERİNİN 1. YILDÖNÜMÜNDE HATİCE DİLEK VE İSMAİL ORAL ANILDI”, Partizan, Haziran-Temmuz 1992, Yıl-1, Sayı-1, sayfa, 55

Hatice Dilek ve İsmail Oral yoldaşla ilgili hazırlanan bir afiş:

“HATİCE DİLEK           İSMAİL ORAL

KADIKÖY-HASANPAŞA KATLİAMININ SORUMLULARI,

PARTİMİZ TKP/ML’NİN ELİNDEN YAKASINI

KURTARAMAYACAKTIR…” (“Basım tarihi?)