Hatayi Balcı

Hatayi Balcı

Ölümsüzleştiği tarih: 24 Kasım 2016

1994 Dersim-Pertek Erindek köyü Yayla mezrasında doğan yoldaş küçük yaştan itibaren devrimcilerle iç içe büyümüştür.

Lisede okuduğu yıllarda da Partimizle bağını koparmadan yaşayan yoldaş 2011 yılında gerillaya katılım talebinde bulunmuştur. Yoldaşın bu isteği çeşitli nedenlerden kaynaklı 2014 yılında gerçekleşmiştir.

Yoldaş 2016 Mayıs’ında yoldaşlarımızın şehit düştüğü çatışmada yaralanmış ancak çemberden çıkmayı başarmıştır.

24-28 Kasım 2016 tarihleri arasında Dersim Aliboğazı’nda düşmanın kış üslenimine yönelik havadan ve karadan saldırısı gerçekleştirmiştir.

24 Kasım günü saat 13.00’de düşman, Aliboğazı üzerinde İnsansız Hava Araçları ile keşif faaliyeti yürütmüş ve bu sırada almış olduğu görüntüler sonrası saat 15.00’de bu alanları savaş uçakları ile vurmuştur. Bu saldırılar sırasında Ahmet parti isimli Yetiş Yalnız, Munzur parti isimli Serkan Lamba, Ferdi parti isimli Doğuş Fırat Doğan, Tuncay parti isimli Murat Mut, Orhan parti isimli Alican Bulut, Cem parti isimli Umut Polat, Ekin parti isimli Gamze Gül Kaya, Özlem parti isimli Hatayi Balcı ve Zilan parti isimli Esrin Güngör yoldaşlar ölümsüzleşmişlerdir.

Düşman, uçak saldırılarının hemen ardından Aliboğazı’nı kobra helikopterler ve havanlarla yoğun bir şekilde vurmuş, alana yönelik geniş çaplı bir operasyon başlatmıştır. Operasyonlar devam ederken başka bir noktada konumlanan gücümüz, biri 28 Kasım’da olmak üzere iki farklı noktada düşmanın gücüne yönelik eylemler gerçekleştirmiştir.

Bu saldırılar sırasında düşmanın 4 ölüsü ve yaralıları olmuştur.

28 Kasım’daki eylem sırasında ise Aşkın parti isimli Hasan Karakoç, Bakış parti isimli Samet Tosun ve Hakan parti isimli Ersin Erel yoldaşlar ölümsüzleşmişlerdir.

Parti ismi Özlem olan Hatayi Balcı yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML Militanı TİKKO Savaşçısıydı.