Hıdır Yıldız

Hıdır Yıldız

Ölümsüzleştiği tarih: 17 Mart 1986

1968 Dersim-Hozat Amutka Köyü Geştek Mezrası’nda doğan Hıdır Yıldız yoldaş, yoksulluktan dolayı ilkokul eğitimini bitiremeden ailesiyle birlikte hayvancılık yapmaya başlamıştır.

İlk kez 14 yaşındayken çevre köylerde bir komşusunun evinde tanışır Partizanlar ve devrimci düşüncelerle. 17 yaşındayken gerillaya katılır.

17 Mart 1986’te Hıdır Yıldız’ın da aralarında olduğu birlik, bir görev için gittikleri Hozat’a bağlı Mistiken köyünde düşman pususuna düşer. Nöbette olan Hıdır Yıldız yoğun kar yağışı nedeniyle düşmanı çok geç fark eder. Hemen yoldaşlarına haber verir ancak kendisi de düşman kurşunlarına hedef olur. Düşman güçleri şafak sökerken sonuç alamamanın kudurganlığıyla yaralı olarak ele geçirdikleri Hıdır Yıldız’ı hemen sorguya alırlar ama o, yaralı haliyle hiçbir bilgi vermez.

Hiçbir sonuç alamayan düşman çareyi onu kurşuna dizmekte bulur.

Hıdır Yıldız yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML Militanı TİKKO Savaşçısıydı.

Hıdır Yıldız yoldaşın mezarı

*****

Hıdır Yıldız yoldaş hakkında basında çıkan haber, yorum ve makale:

Hıdır Yıldız yoldaşın ölümsüzleştiği çatışmaya dair, “Denge Partizan Özel Sayı Temmuz 86, DAHA ÜSTÜN BAŞARILAR İÇİN İLERİ!”de yer alan “19 Mart [19]86 Ovacık-Sarıtosun” başlıklı haberde ifade edilen bilgiler. (İŞÇİ-KÖYLÜ KURTULUŞU, Sayı:72, Haziran-Temmuz 1986, sayfa; 15-16)

*******

Hıdır Yıldız yoldaşın ölümsüzleşmesi üzerine dönemin burjuva gazetelerinde yer alan bir haber küpürü.