HKP (Maoist): Hükümetin kabilelere Hindu muamelesi yapmasına karşı mücadele edin

 Hükümetin kabilelere Hindu muamelesi yapmasına karşı mücadele edin

Biz yerli halkız ve yerli Hindular biz değil

Sevgili Yerli Halklar, Partimiz hepinizi birleşmeye ve yerli halkların Hindulara karşı sesinizi yükseltmeye çağırıyor. Birkaç gün önce, güçlü bir yerli eyaleti olan Assam’ın İçişleri Bakanı Amit Shah, ülkedeki nüfus sayımının dijitalleştirilmesinin 2024 yılına kadar tamamlanacağını açıkladı. Bu da nüfus sayımını tamamlamak için acele ettiklerini açıkça ortaya koyuyor. Ülkedeki milyonlarca yerli halkın isteklerini hiçe sayarak nüfus sayımı programını tamamlamak büyük bir hata olacaktır. Bu durum partimizin Bölge Bürosu tarafından şiddetle kınanmaktadır.

Yerli halk ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 8,4’ünü oluşturmaktadır. Ancak Hindistan egemen sınıfı onları yerli halk olarak tanımayı reddetmektedir. Özellikle sertlik yanlısı güçlerin ana örgütü olan Rashtriya Swayamsevak Sangh, yerli halkımızın varlığını sona erdirmek için onları sürgün olarak tanımaktadır. İngiliz yönetimi sırasında ülkemizin yerlileri doğa dinine mensup olarak tanımlanıyordu. Nüfus sayımı listesinde de aynı şekilde yer almaktadırlar. Ancak Sokald’ın bağımsızlık sonrası nüfus sayımında yerliler hala Hindu olarak anılmaktadır. Partimiz Hindistan egemen sınıfının bu komplosunu şiddetle kınamaktadır. Partimiz, ülkenin tüm yerli halklarının doğa dini adı altında ayrı ayrı tanınmasını ve bunun altında kaydedilmesini talep etmektedir.

Ülkemizdeki birçok kabile soruyor. Bugün birçok kabile yok olmanın eşiğinde geziniyor. Hindistan Hükümeti tarafından PVTG grupları olarak tanınıyorlar. Aslında onların, bu yıkıcı koşullara tabi olmaları egemen sınıfların ihmalinden başka bir şey değildir. Gelişimlerini görmezden gelmek onları yok olmaya doğru itiyor.

Öte yandan Hindistan hükümeti, varlıklarını ve kimliklerini tanınmaz hale getirmek için nüfus sayımında onları Hindu olarak adlandırıyor. Hindistan Hükümeti tarafından geçtiğimiz yıllarda hazırlanan CAA, ülkedeki altı dini ve milyonlarca yerli halkı Hinduizm’in bir parçası olarak gösteriyor. Bunun üzerine milyonlarca yerli halk protesto gösterileri düzenlemiş ve Merkez’den CAA’yı kaldırmasını talep etmişti. Şimdi bir kez daha nüfus sayımı denen kılıcı boyunlarına asıyorlar. Bu nedenle partimiz hepinizden birleşmenizi ve hükümetten Yerli Halklar için ayrı ayrı tanınmasını talep etmenizi istiyor. Aksi takdirde nüfus sayımının boykot edilmesi çağrısında bulunuyoruz. No Indigenous – Nüfus Sayımına Hayır sloganıyla adalet için mücadeleye katılın.

Devrimci selamlarımla

Pratap,

Sözcü,

Merkez Bölge,

Hindistan Komünist Partisi (Maoist)

17-05-2022