HKP (Maoist) Merkez Bölge Bürosu: Varoluş mücadelesi veren bir gence daha hapis cezası, hapishanede cinayet

Varoluş mücadelesi veren bir gence daha hapis cezası, hapishanede cinayet

Pandu Noroti bir Adivasi gencidir. Polis tarafından kendisine isnat edilen suç, Gadchiroli bölgesinde hükümetin kalkınma programlarını engellemektir. Gadchiroli bölge yargıcı Pandu Noroti’yi bu suçtan dolayı ömür boyu hapis cezasına çarptırdı. Aslında, karar sırasında yargıç daha ağır bir ceza verilmesi gerektiği yorumunda bulundu. Yani genç adamın ormanlarındaki tepelerin, put olarak gördükleri Lloyd Metals’e kiralanmasına karşı çıkması, yargıcın gözünde idam cezasını hak eden bir suç haline gelmiştir. Eğer bu ülkenin yargıçları verdikleri kararlarla bu ülkenin yağmacılarının borazanı olduklarını bir kez daha kanıtlıyorlarsa, bu kararları uygulayan polis ve hapishaneler de masum mahkumlara karşı, Pandu Noroti’nin 25 Ağustos’ta Nagpur Merkez Hapishanesinde gerekli tedavi sağlanmadan öldürülmesi gibi daha da kötü bir tutum izlemektedirler. Partimizin Merkez Bölge Bürosu, hapishanedeki mahkumlara yönelik insanlık dışı, antidemokratik ve hukuk karşıtı tutumu şiddetle kınamakta ve ölümsüz Pandu Noroti’yi saygıyla anmaktadır. Ailesine en derin taziyelerimizi sunarız. Partimiz, Pandu’nun hastalığı hakkında ailesine ya da onu savunan avukata bilgi verilmeden öldürülmesini kınamaktadır. Pandu’nun öldürülmesinden sorumlu olan yetkililerin soruşturulmasını ve cezalandırılmasını talep etmektedir.

(Pandu Noroti)

Pandu Noroti Gad, Chiroli bölgesine bağlı Etapalli taluk’un Mureveda köyünde doğmuş 33 yaşında bir genç. Otuz yılı aşkın bir süredir bölge halkı Surjagarh tepelerinde demir cevheri madenciliğine karşı çıkmaktadır. Ülkenin gerçek yurtseverleri, demokratları, aydınları, avukatları ve aşiretlerin iyi niyetli insanları bu insanların mücadelesinin yanında yer aldı. Hepsi de ülkemizin kaynaklarının emperyalist yatırımlara satılmasına şiddetle karşı çıkmaktadır. Ancak 2014 yılında Maharashtra’da iktidara gelen Hindutva güçleri bölgeyi bir polis üssüne çevirdi ve Aghameghalar üzerinde madencilik yapmaya başladı. Bunların bir parçası olarak Saibaba’nın da aralarında bulunduğu 6 kişi buna engel olmak suçlamasıyla tutuklandı. Kısa süre sonra 5’i ömür boyu hapse mahkum edildi. Son 8 yıldır sahte suçlamalarla ağır cezalara çarptırıldıklarına, hapse atıldıklarına ve hapiste öldürüldüklerine tanık oluyoruz. Partimiz tüm bu eylemleri kınamaktadır.

Gadchiroli Moolvasi halkının mücadelesine destek veren halk yazarı Sudhir Danle, seçkin Avukat Surendra Godling, sosyal aktivistler Mahesh Raut, Arun Farera, Vernon Gonzalvis, Somasen (hepsi Maharashtra’dan) Bhima Koregam davasına hiçbir dayanak olmaksızın dahil edildi ve hapse atıldı. Gad Chiroli halkının mücadelesinin yanında yer alan ünlü yazar Varavara Rao ve Avukat Sudha Bharadwaj da davaya dahil edildi. Bu davada sanık olan Peder Stan Swamy, 5 Temmuz 2021’de tedavi edilmesine izin verilmemesi üzerine polis tarafından hapishanede öldürüldü. Hayatı boyunca Gadchiroli halkına hizmet etmiş bir devrimci olan Yoldaş Narmada, Mumbai hapishanesinde öldürüldü. Halktan yana olanları bu tür hapishanelerde hapsetmek ve öldürmek Hindutva güçlerinin faşist politikalarının zirvesidir. Öte yandan, varoluş mücadelesi veren Pandu’nun öldürülmesinin aksine, Müslüman kadın Bilkis Bano’ya tecavüz edilmesi, çocuk yaştaki kızının ve aile üyelerinin katledilmesi gibi insanlık dışı yöntemlerin uygulanması ve katillerin “bağımsızlık kutlamaları” vesilesiyle utanmadan müebbet hapis cezasına çarptırılarak serbest bırakılması bu sistemin doğasını gözler önüne sermektedir.

Yoldaş Pandu Noroti’nin öldürülmesini kınayan partimiz, siyasi tutsakların serbest bırakılması için mücadele eden kişi ve örgütleri, 13 Eylül’de ülkedeki tüm siyasi tutsakların serbest bırakılması için daha etkili mücadeleler vermek üzere harekete geçmeye çağırmaktadır. Partimiz, Pandu Yoldaş’ın öldürülmesini kınamak için öne çıkan herkesi, bu ülkede halkın çıkarlarını baskı altına alan ve ezen faşist yöneticilerin eylemleriyle yüzleşmeye ve onları korumak için daha etkili mücadeleler vermeye çağırmaktadır.

Ülkedeki tüm siyasi tutuklular koşulsuz olarak serbest bırakılmalıdır. Yoldaş Pandu Noroti’nin öldürülmesinden sorumlu olan polis ve hapishane görevlileri en ağır şekilde cezalandırılmalıdır.

Pratap,

Temsilci,

Merkez Bölge Bürosu,

HKP (Maoist)

Englısh: https://www.tkpml.com/cpi-maoist-central-regional-bureau-jail-sentence-for-another-youth-in-existential-struggle-murder-in-jail/?swcfpc=1