HKP (Maoist) Merkez Komite Sözcüsünden Sesli Mesaj

HKP (Maoist) Merkez Komite Sözcüsünden Sesli Mesaj

HKP (Maoist) Merkez Komitesi Sözcüsü Yoldaş Abhay, Cuma günü medyada ilk kez yayınlanan sesli mesajında, partinin askeri komisyonunun 104 sayfalık hatıra belgesini yayınladığını söyledi.

Yoldaş Abhay sesli mesajında; HKP (Maoist)’in, silahlı kanadı Halk Kurtuluş Gerilla Ordusu’nun (HKGO) kuruluşunun 20. yıldönümü nedeniyle bir hatıra kitabı yayınladığını açıkladı.

Yoldaş Abhay, HKGO’nun 2 Aralık 2000’de Maoist partinin gerilla ordusu olarak kurulduğunu söyledi. HKGO, 2003’ten beri hükümetin silahlı kuvvetleriyle karşı karşıya ve son dokuz yıldır Yeşil Av Operasyonu’na karşı savaşıyor ve onları yenmeyi başardığını ifade etti.

Benzer şekilde, Maoistler Salwa Judum güçlerini yendi. Mayıs 2017’de Modi hükümeti Samadhan Operasyonunu başlattı. Ancak Yoldaş Abhay, Maoistlerin buna karşı başarılı bir şekilde savaştığını ve zaman geçtikçe daha iyi hale geldiğini söyledi.

Merkez Komitesi, Sözcü Abhay aracılığıyla Maoistlerin kapitalist güçlere karşı mücadelesini destekleyen devrimci gruplara ve güçlere şükranlarını sundu. Sekiz ay süren Prahar Operasyonu başarısız olduğundan, 26 Eylül 2021’de birlik İçişleri Bakanı Amit Shah, başka bir plan tasarlamak için Maoistlerden etkilenen eyaletlerin Baş Bakanları ve yetkilileriyle bir toplantı yaptı. Ancak Yoldaş Abhay, devrimci ve sol güçlerin Merkez’in bu planlarını bozacağını söyledi.

Belgede Maoistler 2000 yılından beri ölen parti yeraltı eylemcilerini sıraladılar. Maoistler Temmuz 2021’e kadar 4572 küçük, orta ve büyük gerilla saldırısı gerçekleştirdi. Aralık 2000’den Ağustos 2021’e kadar güvenlik güçleriyle çatışmalarda toplam 4739 Maoist ölümsüzleşti.

Dandakaranya bölgesinde Krantikari Janata Sarkar sınırları içerisinde 9053 aileye sahip 3507 köyün bulunduğu belirtildi. 15.700 kadar aile, toprak reformlarından yararlandı. Belgede, yaklaşık 6933 tank (depo ya da su deposu çn.) inşa edildiği belirtildi.

HKP(Maoist) Merkez Komite Sözcüsü Abhay’ın sesli mesajı:

Englısh: https://www.tkpml.com/voice-message-from-cpi-maoist-central-committee-spokesperson/?swcfpc=1