HKP (Maoist) MK: “Sevgili Yoldaşlar, Hint devriminin dostları ve taraftarları Kızıl Selamlar”

“Sevgili Yoldaşlar, Hint devriminin dostları ve taraftarları Kızıl Selamlar”

Çağrı Tarihi 8 Ocak 2023

Sevgili Yoldaşlar, Hint devriminin dostları ve taraftarları Kızıl Selamlar.

2021 Eylül ayında Hindistan İçişleri Bakanı Sayın Amit Sha, Maoistlerden etkilenen eyaletlerin bakanları ve başbakanları, polis şefleri ile Delhi’de bir toplantı gerçekleştirdi. Bu toplantıda Hint Maoistlerinin öngörülen bir yıl içinde ortadan kaldırılacağına dair yıkıcı bir karar aldılar. Ancak boşuna, bunda başarılı olamadılar. Partimiz HKP (Maoist), cesur HKGO’muz ve devrimci kitlelerimizle birlikte ölümsüzlerimiz büyük fedakarlıklarla buna kararlılıkla karşılık verdi. Bu süreçte sizlerden en üst düzeyde dayanışma gördük ve bu misillemede çok önemli bir rol oynadı. MK’mız sizlere en iyi devrimci selamlarını iletir.

2022 Ekim’inde aynı içişleri bakanının yönetiminde Haryana, Surajkund’da benzer bir toplantı yapıldı. Hindistan Başbakanı da bu toplantıya katıldı ve Hindistan’da Maoizm’in ortadan kaldırılması konusunda bir konuşma yaptı. (Toplantı çn) Kalem sahiplerinin (kalamdhari) silah sahiplerinden (Aayudhdhari) ayrı tutulmaması gerektiğini defalarca göstermiştir. Bu toplantıdan sonra Hindistan İçişleri Bakanı 11 Aralık 2022 tarihinde Delhi’de bir toplantı daha gerçekleştirdi. Bu toplantıda, kuvvetlerin Maoistlerin kontrolünden kurtarmak için yaklaşık 3.900 kilometrekarelik Maad bölgesine girmeye hazır olduğunu söyledi. Merkezi Silahlı Polis Güçleri ile yerel polis memurları, başta Jharkhand, Bihar, Chhattisgad, Maharashtra, Telangan ve Odisha olmak üzere ülkenin Maoistlerden etkilenen bölgelerinde operasyon planını yürütmek için düzenli toplantılar yapıyor. Jharkhand’da polis yetkilileri sürekli olarak büyük çaplı arama operasyonları düzenlemekte ve ormanlarda binlerce mermi atarak insanları hedef almaktadır. Polis vahşeti yaygınlaşıyor.

Narayanpur bölgesinin Bastar bölümünün 3.900 kilometrekarelik alanını kapsayan Maad bölgesi, Hindistan hükümetine göre PVTG (Belirli Hassas Kabile Grubu) kapsamına giren eski kabilelerden birine, yani Madia sakinlerine sahiptir. Hükümet şimdiden polis departmanına kontrgerilla eğitim merkezi inşa etmesi için 700 metrekareden fazla alan tahsis etti. Halk, Maad’da yeni polis kampları kurulmasına karşı çıkıyor. Halkın muhalefetine rağmen polis ve diğer hükümet yetkilileri Maad bölgesindeki faaliyetlerini yoğunlaştırıyor.

Hindistan İçişleri Bakanı 7 Ocak’ta kuzey Chhattisgad’da bir işçi sınıfı merkezi olan Korba’da halka açık bir toplantıda konuşma yaptı. Bu toplantıda Maad’ı özgürleştirmek için Maoistleri Maad’dan çıkarmak üzere “Vikas (Kalkınma) Operasyonu” başlatacaklarını söyledi. Bir taraftan Maoizm’in bölgelerin az gelişmişliğinin ve geri kalmışlığının bir sonucu olduğunu söylüyor. Diğer taraftan da Maoistleri bölgeden temizleyeceklerini söylüyor. Aslında Maocular başkaları değil, sadece yerel halktır. Onlar yerel halkın oğulları ve kızlarıdır. Şirketlerin sömürüsüne karşı savaşıyor ve direniyorlar. Sanayicilerin ya da büyük iş adamlarının çıkarları için atalarının topraklarını ve köylerini boşaltmaya hazır değiller. Ancak, şimdi Hindistan’ın egemen sınıfları, bu mineral zengini geniş orman alanlarını yağmalamak üzere şirketlere teslim etmek için yerel kabile halkını ortadan kaldırmaya karar verdiler.

Şimdi, Hindistan G-20 ülkelerine başkanlık ediyor ve Hindistan Başbakanı Sayın Narendra Modi bu grubun başkanı olarak Make in India (Yapabilirsin Hindistan, çn) hedeflerini gerçekleştirmekle çok ilgileniyor. DYY’lere (doğrudan yabancı yatırım kastediliyor çn.) ihtiyacı var, sanayiye ihtiyacı var, ticarete ihtiyacı var, kendini emperyalistlere hizmet etmeye adamış durumda ama halk onun hayallerine karşı çıkıyor. Çünkü insanlar orman istiyor, tarlalarını istiyor, köylerini istiyor ve büyük şirketler için yer değiştirmeye karşı çıkmaya kararlılar.

Şimdi halkın mücadelesinden yeni bir slogan ortaya çıktı: Şirketleşmeye ve militarizasyona karşı çıkmak. Bu nedenle, MK’mız sizi öne çıkmaya ve polisin devam eden saldırılarını kınamaya ve Jharkhand’daki Saaranda ve Chhattisgad’daki Maad’ın sözde kurtarılması için gelecek askeri operasyonlarına karşı mücadele etmeye çağırıyor.

Amrut, I/c Uluslararası İlişkiler,

Merkez Komite

HKP (Maoist)