HKP(Maoist): Demokratların cezalandırılması Hindutva güçlerinin partizan önlemlerinin bir parçasıdır

Demokratların cezalandırılması Hindutva güçlerinin partizan önlemlerinin bir parçasıdır

Yoldaşlarımız ve dostlarımız Teesta Setalwad, Mohammad Zubair, Himanshukumar ve Rupesh yalnız değilsiniz. Hepimiz sizinleyiz.

Son iki ay içinde ülkede parti şiddeti (iktidar partisi kastediliyor çn.) eylemleri hızla artmaktadır. Bunlar Hindutva güçlerinin hoşgörüsüzlüğünün son örnekleridir. Bir yandan 2002 yılında Gujarat’ta binlerce Müslüman kardeşimizin katledilmesinden Modi’yi aklayan, diğer yandan suçluların cezalandırılması için mahkemeye başvuran sosyal aktivist Teesta Seetalvad, 2009 yılında Yeşil Av Operasyonu sırasında Dantewada bölgesindeki bir pusuda 16 kişinin polis tarafından vurularak öldürüldüğü katliamla ilgili olarak da bağımsız bir soruşturma talep etti. Tanınmış Gandhian ve Adivasi Hitaishi Mitra, Himanshu Kumar’ın dilekçesini reddetmekle kalmadı, aynı zamanda ülkenin en yüksek mahkemesi kendisine 5 lakh Rs (5 bin Hindistan Rupis çn.) para cezası verdi. Ödenmemesi halinde ise iki yıl hapis cezasına çarptırıldı. Haziran ayında Alt News muhabiri Mohammad Zubair, 2018’de attığı bir tweet nedeniyle dört yıl sonra açılan davada tutuklandı. Kısa bir süre önce de bağımsız gazeteci Rupesh Kumar Jharkhand’da polis tarafından tutuklandı. Tüm bu eylemler Hindutva güçlerinin baskısının bir parçası olarak devlet tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu eylemler partimiz Hindistan Komünist Partisi (Maoist) Merkez Bölge Bürosu tarafından şiddetle kınanmaktadır.

Mithru Himanshu Kumar, ciddi hastalığına rağmen, kendi tanığı masum olduğuna inandığı için para cezası ödemeden iki yıl hapis yatmaya razı oldu. Hindistan’ın yönetici elitlerini sorguluyor. Facebook günlüğünde yönetici sınıfı art arda eleştiriyor. Bu ülkenin yerlileri için sadık bir dosttur. Jaggalpur Hapishanesinde kabilelerin arasına sevk edilme ve hayatının geri kalanını onların arasında geçirme fırsatı verilmesini istiyor.

Ama onu koruyalım. O masum. Bu ülkenin yerlileri, krallığın entrikalarına karşı güvenilir bir dost olan Peder Stanswamy’yi çoktan kaybetti.

Himanshu’nun bunu yapmasına izin verilmemeli. Yüksek Mahkeme tarafından kendisine verilen para cezasının iptal edilmesi için Dantewada’dan Delhi’ye kadar seslerini yükseltenlerle birleşelim ve Vishwa Mulavasi Günü’nde (9 Ağustos) bunu daha güçlü bir şekilde kınayalım.

Gazeteci dostu Rupesh Kumar, bu ülkenin ormanlarının şirketleşme ve militarizasyonun yuvası haline gelmesine karşı kararlı bir kampanya yürütüyor. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, özellikle de ülkede devam etmekte olan Samadhaan Operasyonu kapsamında, kabile mensuplarının sahte davalarla gözaltına alınması yoğunlaştı ve hızlandı. 2018 yılında, Gad Chiroli bölgesinden (Maharashtra) Mahesh Raut, Nagpur’dan Avukat Surendra Gadling, Chhattisgarh adivasilerinin yanında sağlam bir şekilde duran Sudha Bharadwaj, Jharkhand yerlilerine çok yakın olan Peder Stan Sami Munguvarin, Bhima Koregam sahte davasına dahil edildi ve birçok kişi hapse atıldı. Büromuz, yerli halkı, şirket gruplarının bu ülkenin ormanlarını ele geçirme ve onları sorgulayan sesleri bastırma komplolarını ve saldırılarını protesto etmeye çağırıyor.

Devrimci selamlarla

Pratap,

Sözcü,

Merkez Bölge Bürosu,

Hindistan Komünist Partisi (Maoist)

05-08-2022

Turkısh: https://www.tkpml.com/cpimaoist-central-regional-bureau-punishment-of-democrats-is-part-of-the-hindutva-forces-partisan-measures/?swcfpc=1