İsviçre’de AKP yürüyüşünü engelleme çağrısı

İsviçre’de AKP yürüyüşünü engelleme çağrısı

Zürih’te faşist AKP’nin Temmuz’da gerçekleştirmek istediği yürüyüşe karşı kamuoyuna çağrıda bulunuyor, Avrupa ülkelerini ve iktidarı uyarıyoruz.

Halkların Birleşik Devrim Hareketi (HBDH) İsviçre Komitesi olarak, kamuoyuna sesleniyoruz; “Irkçı-tekçi faşist Erdoğan iktidarının, 15 Temmuz darbe girişimi bahanesiyle, 10 Temmuz’da İsviçre’nin Zürih kantonunda gerçekleştirilmek üzere örgütleyip, Avrupa’daki konsoloslukları ve sivil faşist çeteleriyle bir provokasyon olarak da planladığı ırkçı milliyetçi faşist yürüyüşünü engellemek için alanlara çağırıyoruz.

Roboskî katliamından Rus uçağının düşürülmesine, Kuzey Kürdistan kentlerinin yakılıp yıkılmak suretiyle gerçekleştirilen Kürt katliamına, Reina katliamından Ankara gar katliamına, sosyalist ve devrimcilerin katledilmesine, Rojava işgal saldırganlığı ve katliamlarına, elbette yetkilerini kötüye kullanarak devlete ihanet suçlarına kadar en geniş suç sicili ve Kürt ulusunun demokratik iradesine karşı keyfiyetçi hukuksuzluk timsali olarak yapılan ırkçı-faşist darbe de Erdoğan ve şürekasının yargılanmasını gerektiren suçlar yelpazesidir…
Erdoğan, bu milliyetçiliği Avrupa ülkelerinde de hortlatmaya çalışmaktadır! Ülkede estirdiği faşist terörü, Avrupa ülkelerine yaydığı ırkçı-faşist Türk milliyetçiliği dalgasıyla destekleyip sürdürmeyi amaçlıyor.
İşte, 15 Temmuz Darbe girişimi konulu ve nedeniyle Avrupa’nın birçok ülkesinde olduğu gibi, İsviçre‘de gerçekleştirilecek olan faşist güruhun yürüyüşü, Erdoğan iktidarının ilgili amaç ve hedefinin bir parçası olarak gerçekleştirilmektedir.

Erdoğan iktidarının faşist gadrine maruz kalıp mağdur olan tüm kesimleri bu mücadeleye davet ederken; sizi bir kez daha faşist güruhun yürüyüşüne karşı düzenleyeceğimiz protesto yürüyüşüne kitlesel katılım sağlayarak faşizme karşı mücadeleye çağırıyoruz!

Halkların Birleşik Devrim Hareketi olarak, ilgili Avrupa ülkesi iktidarlarını uyarıyoruz; Erdoğan iktidarının provokasyon yürüyüşüne izin vermeyin, bu provokasyonlara ortak olmayın! Aksi halde doğacak her olumsuz gelişmeden siz de sorumlu olacaksınız! Aynı kararlılığımızla faşist yürüyüşe bilinçsizce katılan kitleleri uyarıyoruz; bu yürüyüş dinci faşist iktidarın kendini sağlama almak için düzenlediği ve kitleleri karşı karşıya getirerek çatışmaya sürmek istediği bir provokasyondur! İktidar çıkarları için sizleri kullanmasına izin vermeyin, faşist provokasyon yürüyüşüne katılmayın!

HBDH Yurtdışı Komitesi