TKP-ML KKB, Parti ve Devrim İçin Ölümsüzleşenleri Andı

TKP-ML KKB, Parti ve Devrim İçin Ölümsüzleşenleri Andı

KKB “Devrim ve Komünizm Şehitlerini Anma Haftası” vesilesiyle kadın ve LGBTİ+ ölümsüzleri anma etkinliği düzenledi. Arapça ve Kürtçe yapılan sunum “Yoldaşlar, bugün burada kadın ve LGBTİ+ şehitleri anmak için toplandık. Dünyadaki tüm kadınların ölümsüz önderi Rosa Luxemburg, Ortadoğu’nun ilk komünist kadın şehidi Maria Suphi ve Partimizin ilk kadın şehidi Meral Yakar şahsında hepinizi bir dakikalık saygı duruşuna davet ediyorum” şeklinde başladı. Enternasyonal marşı ve saygı duruşunun ardından TKP-ML MK imzalı bildiri okundu.

Kadınların ve LGBTİ+ların düşmana karşı savaşırken aynı zamanda kendi örgütleri içinde de mücadele yürüttüklerine dikkat çekilen sunum “Bazen tıpkı yıllarca Maria Suphi’ye olduğu gibi ismimiz ataerkil tarihte kayboluyor. Bize diyorlar ki, siz savaşamazsınız ama tıpkı İsyan Tolhildana Pirsus gibi şehit düştüğümüz son ana kadar en ön cephelerde savaşıyoruz. Sakine Cansız’ın belirttiği gibi yaşamlarımız hep kavgadır” şeklinde devam etti.

Kadın ölümsüzlerin yer aldığı sinevizyon gösteriminin ardından KKB adına bir konuşma gerçekleştirildi. Bu konuşmada ölümsüzleşenlerin ateşe uçmaya cesaret eden kelebekler olduğuna vurgu yapıldı ve “Kadınlar ve LGBTİ+lar olarak aramızdan ateşin hakikatini öğrenmeye cesaret edenler çıkmıştır. Ancak bizler henüz mücadele ateşini gerçekten öğrenmiş değiliz. Bu sistem bize her zaman yapamazsınız, edemezsiniz diyerek bizi kolsuz kanatsız bırakıyor. Böylesi bir halde mücadele ateşine uçmak daha da zor elbette. Ancak bunu yapabiliriz, bunu yapabileceğimizi ölümsüzleşenlerimiz bize göstermiştir” denildi.

KKB adına yapılan konuşmanın ardından herkes söz alarak tek tek kadın ölümsüzlerin hayatlarını anlattı. Lubunya şehitlerle ilgili yapılan bir konuşmada ise “Bizim varlığımızın dahi reddedildiği bir gerçeklik içinde bir de devrimci mücadeleye girmek daha da zor elbette. Ancak biz hep vardık bu kavgada. Bazen kendi kimliklerimizi ifade edemesek de vardık. Önderimiz Rosa Luxemburg’un belirttiği gibi vardık, varız, varolacağız. İnsanlık varolduğundan beri ölümsüzlüğün formülü aranıyor. İşte ölümsüzlüğün formülü budur. Özgürlük ve kurtuluş davasında şehit olmak ölümsüzleşmek demektir. Çünkü biz bugün ne zaman dara düşsek, ne zaman tökezlesek, sistemle bağlarımızı koparmakta zorlansak bizi elimizden tutup ayağa kaldıran şehitlerimizdir” denildi.

Ölümsüzlerin hayatlarının anlatılmasının ardından anma etkinliği “Şehitlerimizin bayraklarının yere düşmesine fırsat vermeyeceğiz. Onlardan devraldığımız bayrağı göğün en yücesine kaldıracağız. Bütün şehitlerimizin önünde söz veriyoruz, onların mücadelesini zafere kadar sürdüreceğiz” sözleriyle sona erdi.

Arapça ve Kürtçe “Yaşasın Partimiz TKP-ML, Önderliğinde TİKKO, KKB, TMLGB”, “Jin, Jiyan, Azadi” ve “Devrim Şehitleri Ölümsüzdür” sloganları atıldı. Anma etkinliğinin ardından kadınlar ve lubunyalar hep beraber İbrahim yoldaş türküsünü söyledi.