Nubar Ozanyan Kültür Merkezi’nde Şehitler Anıldı

Nubar Ozanyan Kültür Merkezinde Şehitler Anıldı

Nubar Ozanyan Kültür Merkezi’nde Şehitler Anıldı

Şehit Nubar Ozanyan Kültür Merkezi’nde ölümsüzleri anma etkinliği gerçekleştirildi. Ermeni tarihinde ve yakın zamanda hayatlarını mücadele uğruna feda edenler ile Rojava Devrim şehitleri anıldı.

Saygı duruşu ile başlayan anma etkinliğinde Ermeni ulusunun yaşadığı soykırıma vurgu yapıldı. Soykırıma rağmen Ermeni ulusunun bu topraklarda yok edilmediğini, Ermeni halkının o günden bugüne farklı alanlarda, mekanlarda ve zamanlarda mücadelelerini sürdürdükleri dile getirildi. Yapılan sunumda Türk faşizmine karşı Ermeni halkının yine ön saflarda mücadele ettiği dile getirildi. Bugün de Ermeni halkı üzerinde savaşların devam ettiğini, Artsakh’ın işgal edilmesi ile Ermeni ulusunun yeni bir soykırımla karşı karşıya kaldığı dile getirildi. Sunumda son olarak toprakların savunmanın ne denli önemli olduğu belirtildi.

Anma etkinliğinde Ermeni halkının tarihinde şehit düşen simalardan örnekler verildi. Antranik Ozanyan, Kevork Çavuş, Sose Mayrig, Zabel Yeseyan, Armenak Bakır, Nubar Yalımyan, Manuel Demir, Hırant Dink, Monte Melkonyan ve Nubar Ozanyan hakkında bilgilendirmeler yapıldı. Ermeni kadın şehitler hakkında da ayrıca bir sunum yapıldı ve Ermeni halkının kurtuluşu için kadın mücadelesinin önemine değinildi.

Anma etkinliğinde ayrıca Rojava devrimi sürecinde şehit düşenler de anıldı. Türk işgalciliğine ve DAİŞ gericiliğine karşı savaşan devrimci ve yurtseverlerin, Rojava halkının bazı şehitlerinin yaşamları anlatıldı. Arin Mirxan, Hevrin Xelef, Lorenzo Orsetti, Avesta Habur, İvana Hoffman ve Kerkük’te katledilen Zelal Zagros üzerine kısa sunumlar yapıldı.

Anmada Şehit Oskan üzerine bir yoldaşı tarafından sunum yapıldı. Şehit Oskan’ın yaşamı hakkında bilgiler verildi, mücadele yaşamına dair anlatımlarda bulundu. Anma etkinliğinde Hrant Dink üzerine yapılan sinevizyon gösterimi gerçekleştirildi. Anma, atılan sloganlarla son buldu.