Mustafa Sarıtaş

Mustafa Sarıtaş yoldaş

Mustafa Sarıtaş

Ölümsüzleştiği tarih: 24 Kasım 1979

Mustafa Sarıtaş yoldaş, 1960 yılında Muş Varto’ya bağlı Taşçı köyünde dünyaya geldi. 1966’da Varto depreminin ardından birçok aileyle birlikte, İzmit Derince’ye göç ettiler.

Mustafa Sarıtaş yoldaş lise yıllarında tanıştı İbrahim Kaypakkaya’nın düşüncesiyle. Azimli, çalışkan, fedakar ve cesur yapısıyla kendisini kısa sürede geliştirdi.  İzmit TÖB-DER’de de gençlik sorumlusu olan Mustafa Sarıtaş, İzmit ABK üyesiydi. İlk eylemi ülkü ocağının bombalanmasıydı.

Ankara ili semtler sorumluluğu yaptı. Ankara, İstanbul, İzmit ve Eskişehir’de yürüttüğü faaliyetlerde kitlelerle kısa sürede kaynaştı.

M. Zeki Şerit’in ölüm yıldönümü nedeniyle yapılacak anma eylemleri çerçevesinde Ankara’nın Yenimahalle semtinde hazırladıkları bombalı pankartın dalgınlık sonucu patlamasıyla Mustafa Sarıtaş ve Şenol Özyurt yoldaşlar yaralandılar.

Patlama sesini duyarak olay yerine gelen iki bekçinin açtıkları ateş sonucu 24 Kasım 1979 tarihinde Mustafa Sarıtaş ve Şenol Özyurt yoldaşlar ölümsüzleştiler.

Parti adı “Yeşil” olan Mustafa Sarıtaş yoldaş ölümsüzleştiğinde  TKP-ML üyesiydi.

****

Mustafa Sarıtaş yoldaşla ilgili basında çıkan haber, yorum ve makale:

Mustafa Sarıtaş yoldaş hakkında ikk-sayı-36_Ekim-1981, Sayfa 10
Mustafa Sarıtaş yoldaş hakkında ikk-sayı-36_Ekim-1981, Sayfa 11

*****

“Parti Şehitlerini Anma Haftasında,

DHD ve Sınıfsız Toplum Yaratma

 Mücadelemizde Şehit Düşen

Yoldaşlarımızı Anıyoruz!”

[Ocak 1984 Numarasız Özel İşçi-Köylü Kurtuluşu sayısı]

*****

Aralarında Mustafa Sarıtaş yoldaşında olduğu bir İşçi Köylü Kurtuluşu afişi; “KASIM VE ARALIK AYI ŞEHİTLERİNİ ANIYORUZ! KIZIL KANLARI YERDE KALMAYACAK!” ikk-sayı-60_Kasım-Aralık-1984, Sayfa 20

****

“ve avunmasın ağrılar söyleşeceğiz daha

daha döğüşeceğiz tetik dursun kalbimiz”

Hürmek Ölümsüzleriyle ilgili bir afiş; ikk-sayı-95_Ekim-Kasım-1990-Sayfa 36 (Aynı afişte Mustafa Sarıtaş, Şenol Yol [Özyurt] yoldaşlar)