Özgür Güler

Özgür Güler

Ölümsüzleştiği tarih: 21 Nisan 1999

Özgür Güler yoldaş, 1975 yılında Dersim/Hozat’a bağlı Lolan köyünde doğdu. Genç yaşlarında devrimci düşüncelerle ve partimizin görüşleriyle tanıştı.

Amasya Meslek Yüksekokulu Turizm ve Otelcilik Bölümü’nde okuduğu dönemde aktif devrimci faaliyete başladı ve partimizde örgütlendi. Partimizin 2. OPK’nın ardından Amasya ili gençlik sorumlusu olarak görevlendirilir. Gerek 2. OPK sonrası Amasya’daki gençlik örgütlenmesinin toparlanmasında, gerekse gençlik dışındaki alanlara açılma ve tüm çalışmaların “savaşa göre şekillenme” perspektifine uygun ele alınmasında önemli çabaları olur.

Amasya’daki üniversiteli gençlik içinde yürüttüğü aktif mücadelesinden dolayı Amasya polisinin de baş hedeflerinden biri haline gelen Özgür Güler yoldaş, gözaltında takındığı uzlaşmaz tavrıyla da düşmanı çılgına çevirir.

1996 Haziran’ında TİKKO’nun Karadeniz’deki gerilla birliklerine katılır. Tokat Dive yaylasındaki düşman pususuna hedef olan gerilla biriminin komutanıdır. Ve bu pusuda yaralanmasına rağmen gerilla birimini pusu alanından çıkarmaya çalışmıştır. Sonbahar ve kış ayları boyunca çok sayıda düşman pususunu ve saldırısını gerilla birliklerinin öncüsü olarak göğüslemiştir.

Özgür Güler yoldaş, 21 Nisan 1999’da Tokat merkeze 50 km uzaklıktaki Serkiz (Sarkis-Şehitler) köyünde Erol Özel yoldaşla birlikte ölümsüzleşti.

Özgür Güler yoldaş, ölümsüzleştiğinde TKP-ML’nin ileri militanı, TİKKO komutanıydı.

Özgür Güler yoldaş

Özgür Güler yoldaş Hasan Akyol yoldaşla birlikte

Özgür Güler yoldaş (orta)

Özgür Güler yoldaş (arkada oturan)

Özgür Güler yoldaş

 

Özgür Güler yoldaş (arkada oturan)

Özgür Güler yoldaş (ortada elleri açık)

Özgür Güler yoldaş (önde üçüncü sıra, arkada ikinci sıra Fehiman Bozgurt ve Fikret Vural)

Özgür Güler yoldaş gençlik yıllarında

Özgür Güler yoldaş (sağ baştan üçüncü, altıncı sırada  Fehiman Bozgurt )

Özgür Güler yoldaş (ortada ikinci)

Özgür Güler yoldaş (sağ başta, sol başta Hasan Akyol)

Özgür Güler yoldaş (sağ başta)

Özgür Güler yoldaş