Üçüncü Konferans Delegeleri

ÜÇÜNCÜ KONFERANS DELEGELERİ

(Dersim Hürmek Ölümsüzleri)

22 Kasım 1986

1986 yılı Kasım ayı sonlarında 3. Konferansı’nı yapacak olan Partimiz TKP-ML’ye bağlı TİKKO gerillaları ile birlikte TKP-ML 3. Konferans delegeleri konferans hazırlıkları için Dersim’de bulunmaktadır. TKP-ML Konferans delegeleri ve TİKKO savaşçılarının bölgede dolaştığının ihbarını alan devlet güçleri, bölgeye askeri yığınak yaparak, askeri operasyona başlar. Aldıkları ihbarlarla Husun’da ve özellikle de Mercanlar bölgesinde operasyonlarını yoğunlaştırırlar. 21 Kasım’da bölge tamamen kuşatılır. Kuşatmayı fark eden 3. Konferans delegeleri bölgeyi terk etme çabasına girerler.

Gece boyunca seyir halindeki birlik, acil ihtiyaçlarının temini için yolları üzerindeki bir eve girerler. Aynı anda bölge üzerinde helikopterin dolaşması ve gittikçe yaklaşan düşman birliklerini fark etmeleri üzerine evi terk ederler. Belli bir mesafeye çekildikten sonra arazinin uygun bir yerinde çatışma için mevzilenirler.

Evi basıp arayan düşman, boşaltılmış olduğunu görünce arama ve operasyonlarını o çevrede sürdürür. Askerlerin Partizanları fark etmesiyle çatışma başlar. Tüm güçleriyle operasyona çıkan devlet güçleri, çatışma alanında yoğunlaşarak gerilla mevzisini dört bir yandan yoğun bir bomba ve ateş çemberine alır.

Mevzideki gerillaların çemberi yaracak yeterli silah ve cephanesi yoktur. Birçoğunda av kırmaları vardır. Güçler bakımından bu dengesizliğe karşın, sabah erkenden başlayan çatışma geniş bir alana yayılarak saatlerce sürer.

22 Kasım 1986’da yaşanan bu çatışmada Konferans delegeleri; Hüseyin Tosun, Rıza Sökmen, Zeki Uygun, İbrahim Polat, Ünal Küçükbayrak, A. Rıza Boyoğlu, M. Kemal Yılmaz ve TİKKO gerillaları Kamile Öztürk ve İsmail Doğan ölümsüzleşirler.

Ali Rıza Boyoğlu

Hüseyin Tosun

İbrahim Polat

Kamile Öztürk

M.Kemal Yılmaz

Rıza Sökmen

Ünal Küçükbayrak

Zeki Uygun

İsmail Doğan

 

******

Hürmek Ölümsüzleriyle ilgili basında yer alan haber, yorum ve makale:

“Şanlı Partimiz TKP/ML Yanılgılarından Dersler Çıkararak Savaşını Sürdürecek, Faşist Türk Devletinin Sevinci Kursağında Kalacaktır!”

İŞÇİ-KÖYLÜ KURTULUŞU, Sayı: 75, Aralık 1986, Sayfa 1, 6 ve 7

(3. Konferans Delegeleri-Hürmek Ölümsüzleriyle ilgili İşçi-Köylü Kurtuluşu’nda çıkan bir. Haberde dönemin koşulları gereği kimi hatalı ve eksik bilgiler vardır. ed.)

“Hürmük Katliamı Yurtdışında Protesto Edildi”

İŞÇİ-KÖYLÜ KURTULUŞU, Sayı: 75, Aralık 1986, Sayfa 12

Hürmek Ölümsüzleriyle ilgili bir haber; “Hürmük Katliamı Yurtdışında Protesto Edildi” ikk-sayı-75_Aralık-1986, Sayfa 12

*******

“Kasım ayında Dersim’de katledilen yoldaşlarımızın ve Ocak ayında andığımız tüm Parti şehitlerimizin ölümsüz anıları, işçilere ve tüm ezilenlere mücadele çağrısıdır:

Hiçbir Katliam Partimizin İlerleyişini, Faşist Diktatörlüğün de Çöküşünü Engelleyemez!”

İŞÇİ-KÖYLÜ KURTULUŞU, Sayı: 76, Ocak 1987, Sayfa, 1, 5, 6 ve 7

 

Hürmek Ölümsüzleriyle ilgili bir haber;“Şehitlerimizi Andık”, ikk-sayi-76-Ocak-1987, Sayfa 2

****

“ve avunmasın ağrılar söyleşeceğiz daha

daha döğüşeceğiz tetik dursun kalbimiz”

Hürmek Ölümsüzleriyle ilgili bir afiş; ikk-sayı-95_Ekim-Kasım-1990-Sayfa 36 (Aynı afişte Mustafa Sarıtaş, Şenol Yol [Özyurt] yoldaşlar)

*******

Dersim Hürmek Ölümsüzleri için söylenen bir şarkı

(TİKKO Müzik Topluluğu: Yetiş Yalnız (Ahmet) ve Umut Polat (Cem)-Sürecek)