Parti ve Devrim Şehitleri Rojava’da Anıldı

Parti ve Devrim Şehitleri Rojava’da Anıldı

TKP-ML TİKKO Rojava Komutanlığı tarafından Parti ve devrim şehitleri anıldı. Anmaya Şehit Nubar Ozanyan Taburu ve Haseke Ermeni Sosyal Meclisi de katıldı.

 

 

 

 

 

Şehit Xebat Derik Şehitliği’nde gerçekleşen anma, askeri tören ve saygı duruşuyla başladı. Ardından TKP-ML Ortadoğu Parti Komitesi’nin Kürtçe açıklaması, Şehit Nubar Ozanyan Taburu ve Haseke Ermeni Sosyal Meclisi’nin Arapça açıklamaları okundu.
TKP-ML Ortadoğu Komitesi yaptığı açıklamada “1978 yılından bugüne kadar her Ocak ayının son haftasında şehitlerimizi anıyoruz. Ocak ayının son haftası şehitlerimizin yolu, bizim yolumuz mücadeleleri yaşamımızdır diyoruz. Şehitlerimiz bize her zaman özgürlüğün ve mücadelenin yolunu işaret ediyorlar. İbrahim Kaypakkaya’nın önderliğinde 1972’de Kürecik’te kurulan partimiz, silahlı mücadele ve halk savaşını esas alıyor. Eğer bir halkın ordusu yoksa o halk özgürlüğünü kazanamaz. Bu fikirler önderimiz İbrahim Kaypakkaya Türk Devletine karşı halk ordusu TİKKO’yu kurmuştur. TİKKO savaşçıları nerede zulüm varsa İbrahim Kaypakkaya’nın fikirlerini orada yaşatmaktadır. Tıpkı savaş ustamız Nubar Ozanyan gibi… Nubar Ozanyan nasıl Filistin’de, Karabağ’da ve Rojava’da faşizme karşı savaştıysa biz de bugün bir kez daha söz veriyoruz, faşizm bu topraklardan silinecek! Rojava toprakları şehitlerimizin kanlarıyla özgürleştirilmiştir. Türk Devleti, Rojava’yı işgal ederek halkımızı yoketmek istemektedir. Kobane’yi nasıl özgürleştirdiysek, Türk Devletinin işgal ettiği Afrin, Serekaniye ve Gire Spi’yi de bütün gücümüzle savaşarak tekrar özgürleştireceğiz. Faşizmi yıkacağız ve özgürlüğümüzü kazanacağız. Burada şehitlerimizin ve halkımızın huzurunda yemin içiyoruz; Rojava’yı ev ev, mevzi mevzi, sokak sokak savunacağız. Demokratik Halk Devrimi mücadelesini başarıya ulaştıracağız. Marks, Engels, Lenin, Stalin, Mao, Rosa Luksemburg, Mazlum Doğan, Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, Sefagül Kesgin, Mercan, Serpil Polat, Sakine Cansız, Aynur Ada, Ceren Güneş, Berçem Ekin, Bayram Namaz, Ulaş Bayraktaroğlu, Nubar Ozanyan, komünist önder İbrahim Kaypakkaya ve ismini tek tek sayamayacağımız devrim ve komünizm şehitlerinin izinden başımız dik yürüyeceğiz” denildi.


Haseke Ermeni Sosyal Meclisi adına yapılan açıklamada “Nubar Ozanyan, kendi canını feda eden bir Ermeni fedaisi olarak iddiası için ve inançlı bir şekilde bütün ömrünü mücadeleye verdi. Bugün Erdoğan, Osmanlı Devleti’nin yaptığı gibi çetelerini Karabağ’a ve Suriye’ye göndererek Ermenileri, Kürtleri, Süryanileri ve Ezidileri katletmek istiyor. Ancak Şehit Nubar Ozanyan ve diğer şehitlerimizin izinden giderek savaşanlar, Erdoğan’ın katliam planlarını boşa düşürüyorlar” denildi.
Şehit Nubar Ozanyan Taburu adına yapılan açıklamada ise “Devrim şehitleri, ezilen halkların barış içerisinde yaşaması için kendileri feda ettiler. Devrimimiz, özgürlük ve demokrasiye ulaşana kadar halkımızı ve toprağımızı savunacağımıza halkımıza ve insanlık ve özgürlük şehitlerine söz veriyoruz. Uğruna canlarını verdikleri hedeflerini gerçekleştirmek için sonuna kadar mücadelimizi sürdüreceğiz ve asla davamızdan vazgeçmeyeceğiz” denildi.
Açıklamaların ardından Nubar Ozanyan’ın mezarı başında TİKKO Andı okundu. Ulaş Bayraktaroğlu, Ceren Güneş, Aynur Ada, İmran Aydın, Doğan Kırefe ve diğer devrimcilerin mezarları ziyaret edildi.

Englısh: https://www.tkpml.com/party-and-revolution-martyrs-commemorated-in-rojava/